Belföld

A kommunizmus áldozatairól emlékeznek meg pénteken

Schmitt Pál és Kövér László mécsest gyújt a budapesti Terror Háza Múzeumnál.

Az ország számos településén és valamennyi középiskolában tartanak pénteken rendezvényeket a kommunizmus áldozatainak emléknapján. Schmitt Pál köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke mécsest gyújt a budapesti Terror Háza Múzeumnál.

A Gulagokban Elpusztultak Emlékének Megőrzésére Alapítvány rendezvényén a Gulag-rabok emlékművénél tartandó megemlékezésen a budapesti Honvéd téren beszédet mond Boross Péter volt miniszterelnök és Rogán Antal fideszes országgyűlési képviselő.

A Magyarok Világszövetségének (MVSZ) fővárosi megemlékezésén beszédet mond Vanek Béla, az 1956-os Alapítvány elnöke, aki 1956 előtt és után összesen 13 évet töltött a kommunista állam börtöneiben. Az MVSZ Semmelweis utcai székházának homlokzatánál koszorút helyez el Patrubány Miklós, a szervezet elnöke.

Az emléknap alkalmából a budapesti Térszínház vendége lesz Galgóczy Árpád, a Gulag volt foglya, költő, József Attila-díjas író.

Ezenkívül számos városban, így egyebek mellett Békésen, Hajdúböszörményben, Keszthelyen, Nagykanizsán, Nyíregyházán, Salgótarjánban, Sopronban, Szegeden, Veszprémben tartanak rendezvényeket ezen a napon.

Füzesabonyban a Fidesz helyi szervezete gyertyás felvonulást szervez. Kaposváron gyertyát gyújtanak és szabadtéri filmvetítést tartanak a kommunizmus áldozataira emlékezve. Mohácson a Széchenyi István Ifjúsági Centrumban Takaró Mihály irodalomtörténész, egyetemi tanár tart előadást.

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata értelmében ezen a napon a középfokú oktatási intézményekben is megemlékezéseket tartanak.

Az emléknapot annak alapján jelölték ki, hogy 1947-ben ezen a napon tartóztatták le a szovjet megszálló hatóságok Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, jóllehet a politikust, országgyűlési képviselő lévén, védte mentelmi joga. Az akció a kommunista párttól még távolságot tartó erők megfélemlítését szolgálta, egyben megnyitotta az utat Nagy Ferenc kisgazda miniszterelnök májusi eltávolítása előtt is.

A kommunizmus áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban. Azóta minden évben sor kerül az emlékünnepségekre, emlékeztetőként és figyelmeztetőként a korszak történéseire és a tanulságok levonására.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik