Nagyvilág

Lesz-e háború Ukrajnában?

A Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa szerint okot lehetne rá találni, de irracionális lenne egy orosz katonai beavatkozás a Krím félszigeten, és az új ukrán kormánynak sem áll érdekében, hogy fegyveres konfliktusba keveredjen a saját állampolgáraival.

Póti László szerint a háború a két állam között elvileg elképzelhető: Ukrajna a saját területeit ért támadásra, Oroszország pedig a 2010-ben elfogadott katonai doktrínájára hivatkozhat, amely szerint akár fegyverrel is, de meg kell védenie a határon túli oroszokat.

Túl nagy ár lenne ez Putyinnak

A konfliktus mélyülésére több jel is utal, például az, hogy az orosz parlament olyan kérdésekkel kezdett foglalkozni, hogy miként adhatnának állampolgárságot a krími oroszoknak, illetve, hogyan csatlakozhat egy idegen állam az anyaországhoz.

“Ezek azonban csak a nyomásgyakorlás eszközei, hiszen Oroszországnak annyira súlyos politikai árat kellene fizetnie egy esteleges háborúért, amit nem vállalhat. A racionális orosz magatartásba ez nem férhet bele” – hangsúlyozta.

A szakértő emlékeztetett: 1994-ben Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna aláírtak egy egyezményt, méghozzá a magyar fővárosban. A Budapesti Memorandumban Ukrajna megígérte, hogy leszereli a Szovjetunió szétesése után megmaradt atomfegyvereit, amiért cserébe a másik három állam pedig garantálta annak területi sérthetetlenségét és szuverenitását. Eddig ezzel nem nagyon foglalkozott a média, márpedig ez egy fontos dokumentum lehet a mostani konfliktusban.

Krím így is leszakadhat Ukrajnáról

A Krím félsziget bármiféle katonai beavatkozás nélkül is leszakadhat Ukrajnáról, ráadásul Oroszország “életben is tudná tartani” az újonnan létrejövő kvázi államot, hiszen közös határokkal bírnak. Ez az eshetőség is katasztrofális hatásokkal járna az ukrán államiságra, ezért valószínűbb, hogy végül úgy sikerül majd rendezni a helyzetet, hogy a félsziget és a többségben lévő orosz lakosság még szélesebb autonómiát kap Ukrajnától.

“Nem gondolom, hogy a NATO-nak, az Európai Uniónak vagy az ENSZ-nek a diplomáciai lépéseket leszámítva bármiféle szerepe lenne a krími helyzet kapcsán” – mondta, hozzátéve, hogy most elsősorban Oroszországnak kellene lépnie és megszólalnia. Fontos lenne, hogy, akár maga Putyin elnök cáfolja azokat a híreszteléseket, amelyek szerint orosz katonák léptek Ukrajna területére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik