HIRDETÉS
Tudomány

Először sikerült videóra venni ezt a mélytengeri óriást

ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute
ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute

Először sikerült videóra venni a világ legnagyobb tintahalát, a gigászkalmárt – számolt be róla a Business Insider. A hatalmas állatot a Schmidt Ocean Institute kutatóinak sikerült megörökíteniük az Antarktisz közelében található Déli-Sandwich-szigeteknél.

A gigászkalmár (Mesonychoteuthis hamiltoni) egy rejtélyes mélytengeri élőlény, amelyről máig meglehetősen keveset tudunk. Példányai akár 14 méter hosszúra és fél tonnásra is megnőhetnek. Feltehetőleg az Antarktiszt körülvevő Déli-óceán mélyén élnek, és nem összekeverendőek az óriáskalmárokkal (Architeuthis dux).

Ez idáig csak elpusztult, illetve az óceánfelszínen haldokló egyedeket sikerült dokumentálni, most először azonban felvétel készült egy élő példányról a természetes élőhelyén.

A videót március 9-én rögzítették a kutatók egy SuBastian nevű, távirányítású tengeralatti robot segítségével. Az eszköz nagyjából 600 méteres mélységben tartózkodott, amikor lencséi elé került a különleges élőlény.

Tavaly nyilvánosságra került egy Antarktisznál készült felvétel, amelyen bizonyos feltételezések szerint egy fiatal gigászkalmár bukkant fel. Ezt azonban teljes bizonyossággal nem lehetett kijelenteni, ugyanis a tintahalak azonosítása egyetlen felvétel alapján viszont nehéz feladat, mivel sokuk megjelenése nagyon hasonló. A mostani videón viszont egyértelműen felismerhetők olyan jellegzetességek, amelyek kizárólag a gigászkalmálokra jellemzőek.

Kapcsolódó
Először sikerült levideózni egy borneói ködfoltos párducot kölykeivel
Bár a ragadozót több alkalommal is megörökítették már, most először sikerült egy családját is levideózni.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik