Mahatma Gandhi 77 éve, 1948. január 30-án hunyt el. Az indiai történelem egyik legnagyobb hatású személyiségét egy fanatikus hindu merénylő gyilkolta meg – írja a Múlt-kor.
A béke harcosa
Mohandász Karamcsand Gandhi 1869. október 2-án született, az akkor még a Brit Birodalomhoz tartozó Indiában. Hindu neveltetésben részesült, de hatott rá az erőszakmentességet és toleranciát hirdető dzsainizmus is.
Szülei 1888-ban Londonba küldték jogot tanulni, ahonnan csak 1891-ben tért haza. 1893-tól a szintén britek uralta Dél-Afrikában élt, ahol az ott élő indiai bevándorlókat ért atrocitások és megaláztatások nyomán a faji megkülönböztetés ellen kezdett küzdeni. Gandhi vezetésével az indiaiaknak békés tiltakozás után sikerült elérniük egy megalázó rendelet visszavonását.
Gandhi ezután hazaköltözött, 1919-ben pedig bekapcsolódott a politikai életbe, amikor a brit hadsereg Amritszárban fegyvertelen tüntetők közé lőtt és több száz embert mészárolt le. Fegyvertelen harcot hirdetett a gyarmatosítók ellen, amely nyomán két évre be is börtönözték. Több alkalommal folytatott éhségsztrájkot, demonstrált az erőszak, a diszkrimináció, az igazságtalanság ellen.
A Nagy Lélek halála
Az India függetlenségéért harcoló Gandhi vágya részben teljesült 1947-ben, amikor a britek kivonultak az országból. Szomorúságára azonban a gyarmatosítók a hindu-muszlim ellentétre játszva két részre, a hindu Indiára és a muzulmán Pakisztánra osztották fel a területet. A két közösség között véres zavargások robbantak ki, 15 millió ember kényszerült otthona elhagyására.
Gandhi gyalog járta a falvakat, ahol vallásuktól függetlenül a menekültek segítésére, a sebek gyógyítására törekedett, ezzel mindkét fél haragját kiváltotta.
A merénylő nem mutatott megbánást, 1949 novemberében társával együtt kivégezték.Mahatma Gandhi ma is India legjobban tisztelt fia, aki bírálhatatlannak számít, emlékhelyét zarándokok tömegei keresik fel.