Nagyvilág

Új atomfegyverkezési verseny kezdődik, ami sokkal veszélyesebb lehet, mint a korábbi

China Photos / Getty Images
China Photos / Getty Images
Az emberiség a hidegháború lezárása után mintha teljesen megfeledkezett volna a nukláris fegyverek jelentette fenyegetésekről, Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja azonban újra kiszabadította a szellemet a palackból. Csakhogy a kétszereplős játszmához újabb hatalom csatlakozott, ami megbonyolítja és sokkal veszélyesebbé teszi a helyzetet.

Az első felében két véres és kegyetlen világháborút, második felének jórészében paranoid hidegháborút hozó XX. század az optimizmus éveivel ért véget. Ledőlt a berlini fal, a világ legnagyobb diktatúrája, a Szovjetunió összeomlott és magával vitte számos más, az érdekszférájához tartozó állam önkényuralmi rendszereit is.

Francis Fukuyama, az Egyesült Államok külügyminisztériumának fiatal titkára 1989-ben lelkes tanulmányt, majd könyvet írt arról, hogy a történelem véget ért, kiderült, hogy a liberális demokrácia a társadalmi berendezkedés legfejlettebb formája, ezért szükségszerű, hogy előbb-utóbb a világ összes állama eljusson a bevezetéséig.

Fukuyamának minden oka megvolt a derűlátásra. Ronald Reagan amerikai és Mihail Gorbacsov szovjet elnök 1985-ben, Genfben közösen kijelentették: egy nukleáris háborút nem lehet megnyerni, ezért sohasem szabad kitörnie, és megegyeztek az atomfegyverek fokozatos leszereléséről.

Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov a Szovjet Kommunista Párt főtitkára 1985-ben Genfben

A Bulletin of the Atomic Scientists kutatói az első atomfegyverek kifejlesztését és bevetését követően, 1947-ben álltak elő a „Végítélet órájával”, ami azt jelzi, milyen messze van az emberi civilizáció a teljes pusztulástól. A tudósok a világban zajló események alapján döntik el, hová esnek az óra mutatói, és az éjfél jelenti az általunk ismert világ végét.

Az óra először hét perccel éjfél előtt állt, a nagymutatót azóta nyolcszor állították vissza és 16-szor előre. Az emberiség 1991-ben volt a legmesszebb a szakadék szélétől, a mutatók akkor 23 óra 43 percen álltak, 17 percre éjféltől.

A végítélet órája szerint, jelenleg mindössze 90 másodperccel vagyunk éjfél előtt. A mutatók korábban, még a hidegháború legőrültebb éveiben sem jelezték ennyire közelinek az emberi civilizáció összeomlásának lehetőségét.

Az óra közel két éve, 2023 januárjában állt rá erre az időpontra, miután Oroszország háborút indított Ukrajna ellen. Vlagyimir Putyin orosz elnök rezsimje gyorsan, a villámháborús terv besülése óta fenyegetőzik atomfegyverek bevetésével. Legutóbb akkor, amikor az amerikai elnökválasztás után, a leköszönő Joe Biden elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy oroszországi célpontok ellen is bevessen amerikai ATACMS rakétákat.

Míg Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa az orosz-ukrán háború eszkalációja kapcsán lapunknak azt nyilatkozta, hogy: „mindenki nyugodtan vegyen tartós tejet, nem lesz atomháború”, addig Jessica T. Mathews, amerikai külügyi szakértő a brit Guardianen arról ír, hogy egy új atomfegyverkezési verseny rajtvonalán állunk, ami sokkal félelmetesebb lesz a korábbinál.

Hidegháborús őrület

Mathews szerint ahhoz, hogy érzékelni tudjuk, mekkora veszélyt jelentett a hidegháború fegyverkezési versenye, vetnünk kell egy pillantást annak dinamikájára, és látnunk kell azt az őrületet, ami intelligens embereket groteszk extrémitásokba kergetett.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik