Bizonyára mindenki hallotta már, hogy a fülünk és az orrunk az egyetlen testrészeink, amelyek életünk végéig nőnek. De vajon igaz-e ez a legenda – erre kereste a választ az IFLScience.
Kezdjük a hallószervünkkel. Egy 1995-ös tanulmány megállapította, hogy 30 éves korunk felett a fülünk évente körülbelül 0,22 milliméterrel nő. Egy későbbi, 1997-es kutatás ezt megerősítette, és egészen odáig ment, hogy jelezte:
Hasonló adatokat látni, ha az orr növekedése után keresgélünk. Egy 2002-es tanulmány, amely 2500 közép-európai, frissen született és 97 év közötti egyén adatait használta fel, még növekedési diagramot is összeállított, amelyben lekövethető, hogy mekkora az átlagos orrméret az egyes korszakokban. A Milánói Egyetem kutatóinak 2011-es tanulmánya szerint 65 és 80 éves kor között körülbelül 15 százalékkal nagyobb az orrunk, mint amikor 18-30 évesek voltunk.
Az igazság relatív
A növekedés azt jelenti az orr és a fül esetében, hogy testünkkel párhuzamosan nőnek, és nagyjából 20 éves korunkra elérik a végleges méretet. Ali Sajjadian plasztikai sebész szerint azonban az orr bőre az életkorral veszít erejéből, melynek következtében megnyúlik és leereszkedik.
Ugyanez igaz a fülünkre is. Mivel a külső szerv szerkezetének nagy részét alkotó porc az idő előrehaladtával lebomlik, már nem tud olyan támaszt nyújtani bőrünknek, mint korábban. Ennek következtében úgy tűnhet, hogy a fülünk tovább növekszik, de ami valójában történik, az inkább alakváltozás, mintsem méretbeli növekedés.
A helyzetünkön az sem segít, hogy egyéb, életkorral összefüggő változások is megjelennek, például a lazább állkapocsvonal vagy vékonyabb ajkak, ami az arcunk terebélyesedéseként látható. Felmerül persze a kérdés, hogy lehet-e valamit tenni ez ellen. Sajnos azonban jelenleg a plasztikai műtéteken túl nincs megoldás a gravitáció elleni harcra.