Nagyvilág

Örményország békét kötne Azerbajdzsánnal

VYACHESLAV OSELEDKO / AFP
VYACHESLAV OSELEDKO / AFP

Örményország elküldte békeszerződés-tervezetét Azerbajdzsánnak, és kész azt aláírni ebben a formában – közölte csütörtökön Jerevánban a kormányülésen Nikol Pasinján miniszterelnök.

Az MTI híre szerint az örmény kormányfő reményének adott hangot, hogy Azerbajdzsán pozitív választ fog adni a javaslatra. A jereváni feltételekre nem tért ki a kormányfő.

Az Örményországot a korábban Azerbajdzsánhoz tartozó, de magát három évtizede függetlennek nyilvánító Hegyi-Karabahhal összekötő Lacini-folyosóról szólva – amely az egyetlen összeköttetés az anyaország és az örmény többségű területi beékelődés között – Pasinján megjegyezte, hogy a folyosó azerbajdzsáni blokádja miatt a területen már élelmiszerhiány lépett fel.

Hegyi-Karabahban a humanitárius helyzet továbbra is rendkívül feszült a Lacini-folyosó törvénytelen azerbajdzsáni blokádja miatt. Családok százait választja el egymástól a lezárás. Hiány van alapvető árucikkekből, köztük élelmiszerből

– hangsúlyozta az örmény kormányfő.

Hegyi-Karabah

Az Azerbajdzsántól egyoldalúan elszakadt, majd magát függetlennek kinyilvánító, örmény többségű Hegyi-Karabah hovatartozása miatti háborús konfliktus 1988-ban, még a Szovjetunió fennállásakor robbant ki, és azóta újra és újra fegyveres összetűzésekhez vezetett az örmények és az azeriek között. A térségben 2020 szeptember 27-én újultak ki ismét a harcok. Azerbajdzsán elhatározta, hogy fegyverrel foglalja vissza az enklávét, és sikerült jelentős területeket ellenőrzése alá vonnia. A harcok, amelyek mindkét oldalon több ezer ember életét követelték, 2020 november 9-én Moszkvában aláírt tűzszüneti megállapodással értek véget.

Pasinján azt is elmondta, hogy az örmény-orosz-azeri háromoldalú, 2020. november 9-i megállapodás alapján megállapított tűzszüneti vonalra telepített orosz békefenntartó kontingens, amelynek feladata lenne a Lacini-folyosó biztosítása, a gyakorlatban nem tesz eleget kötelezettségének.

Az örmény-azeri határ mentén a 2020-as háború vége óta gyakran érkeznek jelentések harcokról. A felek jellemzően egymást vádolják a tűzszünet megsértésével. Legutóbb szeptember elején újultak ki a harcok a régióban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik