Ez már nem mentőakció, hanem sokkal inkább egy humanitárius építőmérnöki munka
– erről beszélt Ángel García Vidal, a kútba esett kisfiú kimentésére felállított csapat vezető mérnöke szerdán, miután továbbra sem sikerült áttörést elérni a kétéves gyermek utáni kutatásban.
Julen Rosello még január 13-án esett be a jelöletlen nyílásba, amikor egy birtokon sétált szüleivel Totalán városában Málaga tartományban.
Drill and excavation site around 107m well in #Totalán, rescuing #Julen #GoogleEarth #AfterEffects pic.twitter.com/SzrIbBQSV8
— frédérik ruys (@fruys) January 19, 2019
Rescue services trying to reach a two-year old boy who fell down a well hole in Totalan, Málaga (Andalusia) yesterday. This photo being broadcast by media. Parents have said they heard him cry inside. pic.twitter.com/89iYcJ9JuX
— Matthew Bennett (@matthewbennett) January 14, 2019
A mentőcsapat tagjai először azt tervezték, hogy kiszélesítik a járatot, de az ötletet hamar elvették, mert félő volt, hogy a törmelékek a gyerek fejére hullanak, aminek életveszélyes következményei lehettek volna. Ezért azt találták ki, hogy a kúttal párhuzamosan lyukat fúrnak a Földbe.
Ahhoz, hogy egyáltalán fúrni tudjanak, előbb 30 métert el kellett bontani a domboldalból, mert még a gépek nem lettek volna képesek 50 méteres mélységnél lejjebb haladni. A durva kőzetet a szerkezeteknek majdnem egy hétbe telt teljesen átütni, végül szerdán érték el a megfelelő mélységet. A folyamatot ezen a ponton tovább lassította, hogy a lyuk a vártnál szűkebbre sikerült, ezért ki kellett szélesíteni azt.
ANALYSIS: Why did they spend 6 vital days to lower the slope with 30 meter in #Totalan? It's because the boring machine (MAIT 260) can with the used drill go no deeper than 50 meters. They want to reach the stop at 70+ meters of depth, so they needed to lower the slope. #Julen pic.twitter.com/MYVU1OiAW5
— GHoeberX (@ghoeberx) January 19, 2019
A járatot most kibélelik, hogy véletlenül se omoljon be, majd fémvázas kapszulákban engednek le bányamentőket, akik 40-60 perces váltásokban kézi erővel megkezdik összenyitni vízszintesen a két egymás mellett haladó járatot.
Bár a mentésben résztvevők közül már senki nem szeretne becslésekbe bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mennyi időbe telhet még, amíg eljutnak a kisfiúhoz, várhatóan az első bányászok leeresztésétől számítva 24 órán belül meg fogják találni a gyermeket.
https://twitter.com/imagine4ever/status/1085542609723056128
Az idő előrehaladtával az eseményeket egyre nagyobb médiaérdeklődés övezi. Nagy-Britanniából, Németországból, Franciaországból és Portugáliából is a helyszínre érkeztek már újságírók, hogy percről percre tudósítsanak a fejleményekről. Emlékezetes, hasonló volt a helyzet tavaly a thaiföldi gyerekek és 2010-ben a chilei bányászok mentőakciójánál is. Utóbbi esetben még azt is élőben közvetítették, ahogy egyesével felszínre hozzák az embereket.
A rendkívüli sajtóvisszhangnak pszichológiai okai vannak, az olvasók a természetüknél fogva erősen rezonálnak olyan feszült hangulatú eseményekre, amikor az embernek a természettel és az idővel kell harcot vívnia, a küzdelem végkimenetele kiszámíthatatlan. Pláne úgy, hogy a középpontban egy gyerek van.
A los mineros que van al rescate de Julen#Héroes
En @elmundoes pic.twitter.com/2zy9FmXuny— Pachi Idígoras (@Pachi_Idigoras) January 22, 2019
A kisfiú életben maradási esélyei óráról órára csökkennek, ugyanakkor továbbra sem reménytelen, hogy életben a felszínre tudják őt hozni.
Julen testét a beomló földdarabok miatt nem tudták kamerákkal megközelíteni és felvételt készíteni róla, így ételt is italt sem tudtak neki leküldeni a föld mélyére. Az akadályról a tűzoltóság tett közzé egy videót. Közben a fiú hajszálát és a baleset pillanatában nála lévő üdítő és rágcsálnivaló maradványait megtalálták a járatban.
Az Euronews-nak nyilatkozó gyermekorvosok szerint leginkább a kiszáradás fenyegeti a kisfiút, de Manuel Baca, a Quirónsalud Málaga kórház doktora hangsúlyozta, a túlélési esélyeit növeli az életkora.
A gyerekek gyakorlatilag mindennek ellenállnak, ellentétben a felnőttekkel. Amit egy újszülött kibír a szülőcsatornában, arra egy felnőtt sosem lenne képes. A gyerekek szervezete rendkívül jól alkalmazkodik a túléléshez minden környezetben
– mondta az orvos hozzátéve, hogy Julen amolyan félkómás állapotba is kerülhetett, hogy a lehető legkevesebb energia igénybevételével tudjon életben maradni.
https://twitter.com/currica19711/status/1086745657640173572
Ivan Carabo gyerekorvos az El Pais című spanyol lapnak korábban szintén arról beszélt, hogy egy csekély esély még mindig mutatkozik rá, hogy a gyerek él. Bár súlyos egészségügyi következményei lehetnek, hogy napok óta hidegben van, az alacsony hőmérsékletben az anyagcsere lelassul, az abnormálisan lassú légzés és a véráram lelassulása hozzásegítheti a túléléshez.
Bernardo Molto, a málagai polgárőrség szóvivője kedd este az AFP-nek arról beszélt,
azok, akik az életüket kockáztatják a kimentéséért, hisznek benne, hogy még életben van és hogy élve kiemelhetjük őt onnan. Ha nem így lenne, nem dolgoznának ilyen körülmények között.
https://twitter.com/PFEspana/status/1086681074296602624?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1086681074296602624&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.thelocal.es%2F20190122%2Fthe-images-that-tell-the-story-of-the-hunt-for-missing-julen
Julen szülei, José és Victoria érzi a spanyol nép támogatását, könnyeik és bánatuk az egész országra, már-már az egész világra hatással vannak. Tíz napja egy tapodtat sem mozdultak a kúttól, folyamatosan pszichológusok foglalkoznak velük.
Mostanáig csak a gyerek édesapja állt szóba a sajtóval, és szívszorongató részleteket árult el a pillanatról, amikor fia beesett a kútba.
A járatot két kő takarta. Amikor láttam, hogy közel megy hozzá, utána futottam. Aztán észrevettem, hogy az unokatestvérem – aki közelebb volt hozzá – a földre zuhant. Odarohantam a lyukhoz, a fiam sírt, és akkor hallottam utoljára. Azt kiabáltam neki, hogy apa szeret téged, és a testvéred segíteni fog rajtunk.
Julen testvére már nem él. A férfi a másik fiukra utalt, aki 2017-ben hároméves korában hunyt el. A parton sétáltak, amikor a szívbeteg gyermek szíve feladta a küzdelmet, és már nem tudták megmenteni az életét.