A kutatók 21 ország majdnem 50 ezer lakójának adatait elemezték és megállapították, hogy még a gazdag, viszonylag jó egészségügyi ellátórendszert működtető országok depressziósainak is csak alig húsz százaléka jut hatékony gyógymódhoz.
Az az ellátás, amelyben ma a depressziósokat részesítik, nagyrészt teljesen hatástalan
– jelentette ki Graham Thornicroft, a londoni King’s College professzora, a kutatás vezetője, aki arra szólította fel az országos és nemzetközi szervezeteket, hogy növeljék a mentális egészségre fordított kiadásokat és javítsanak az ellátáson, hogy egyetlen depressziós se maradjon az út szélén.
A WHO becslései szerint a világon mintegy 350 millióan szenvednek a betegségben, mely a munkaképtelenség fő oka.
Noha egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a depresszió diagnosztizálható és pszichoterápia, valamint gyógyszerek segítségével gyakran gyógyítható is, a kezeléseket nem alkalmazzák széles körben.
A British Journal of Psychiatry című szaklap aktuális számában közölt tanulmány a WHO 21 országban készített mentális egészségi felméréseinek adatait elemezte.
A minimálisan megfelelő kezelés a kutatók definíciója alapján lehet gyógyszeres terápia, amikor legalább egy hónapig szedi a beteg a gyógyszert, valamint legalább négy alkalommal látja orvos. A definíció szerint szintén minimálisan megfelelő gyógymód a pszichoterápia, ami legalább nyolc alkalomból áll és valamilyen szakember – akár vallási vezető, spirituális tanácsadó vagy szociális munkás – segítségével zajlik. (MTI)