Az Eurostat legfrissebb adatai szerint tavaly már a foglalkoztatottak 9,3 százaléka élt szegénységben (a társadalmi juttatások kézhezvételéle után is), ami a 2014-es 6,7 százalék után óriási növekedést jelent – figyelt fel rá a vg.hu. Ők azok a magyar dolgozók, akiknek a jövedelme nem éri el a medián hatvan százalékát. Az EU-ban nálunk rosszabb helyzetben Románia és Bulgária van.
A lap szerint a jelenségre nem az a magyarázat, hogy csökkentek volna nemzetgazdasági szinten a jövedelmek, hanem inkább az, hogy csúcsra járatják a közfoglalkoztatást. Amiért ugye tényleg nagyon keveset fizetnek. Tavaly például bruttó 79 500 forintot kaptak átlagban, ami a csaknem 250 ezer forintos bruttó átlagkereset harmadát sem tette ki. Ráadásul egyre többen kerülnek be a közszolgáltatásba.
A lap kitér a minimálbér emelésére is, de azt is hozzáteszik, hogy még ezzel a magasabb keresettel sem lehet kikerülni a dolgozói szegénységből. Mint mi is hírt adtunk róla, a szakszervezetek 2014-ben hirdették meg a dolgozói szegénység elleni harcot, eddig nem sok sikerrel, mert a szükséges minimálbér-emelést nem sikerült elérniük.
Ami a dolgozói szegénységet illeti, idén szerintük még rosszabb lehet a helyzet.