Hatalmas ősi szoborra bukkantak Irak északi részén – írja az MTI az ásatásokat vezető Pascal Butterlin szerdai közleménye alapján. A kutató elmondta, ilyen szenzációs leletet még soha életében nem talált.
A szakértők szerint hasonló méretű szobrok általában csak Egyiptomban vagy Kambodzsában kerülnek elő, így ez az iraki darab igazán különlegesnek számít.
A nagyjából 18 tonnát nyomó szobor az antik Dúr-Sarrukín (mai Horszábád település) kapui előtt állt egyfajta szimbolikus védelmezőként nagyjából 15 kilométerre északra Moszultól. A szobor az asszír Lamasszu védőszellemet – az emberfejű szárnyas bikát – jeleníti meg.
Butterlin elárulta, hogy hihetetlenül részletesen kidolgozott műalkotásról van szó, amelynek csak a feje hiányzik. A fejet a 90-es években lopták el csempészek, de a vámhatóságnak később sikerült lefoglalnia és átadnia azt az iraki nemzeti múzeumnak Bagdadban. Mára a fej a tárlat részét képezi. A szobor maradék részének felbukkanása Horszábád lakóinak köszönhető, akik a törzset még 2014-ben elrejtették az Iszlám Állam előretörő dzsihadistái elől, amíg saját maguk a kormányerők uralta térségekbe voltak kénytelenek menekülni.