Tudomány

Gyorsabban öregszik az, aki bérelt lakásban él

Maria Korneeva / Getty Images
Maria Korneeva / Getty Images

A politikai döntéshozók számára is érdekes fejleményeket szolgáltathat az a brit kutatás, amely szerin bérelt lakásban élni nemcsak a pénztárcánkat terheli meg, de az egészségünket is. Egy új brit tanulmány szerint ugyanis a lakásbérlés hatása a szervezet öregedésére kétszer olyan erős lehet, mint a munkanélküliségé – írja az Interesting Engineering.

A kutatás során nemcsak a fizikai környezet jellemzőit, mint például a penészesedés vagy a lakás hőmérséklete miatti problémákat vették figyelembe, de megvizsgáltak olyan pszichoszociális aspektusokat is, mint például a magas bérleti díjat vagy a túlzsúfolt élettérből eredő stresszt is. Ezeket az információkat aztán összekapcsolták a felmérés válaszadóitól rendelkezésre álló egészségügyi adatokkal, akiktől vérmintát is vettek a biológiai öregedés mérésére.

Az eredményekből kiderült, hogy akik bérelt lakásban laknak, gyorsabban öregednek, és a bérlés szervezetre gyakorolt negatív hatása kétszer akkora, mint a munkanélküliségé.

A gyorsabb biológiai öregedés különösen gyakori volt azoknál, akik elmulasztották a lakbérfizetést, vagy olyan helyen éltek, ahol környezetszennyezésnek, illetve környezeti problémáknak voltak kitéve.

A szerzők tehát megállapították, hogy a kihívást jelentő lakhatási körülmények a gyorsabb biológiai öregedés révén negatívan befolyásolják az egészséget. Ugyanakkor jelezték, hogy a biológiai öregedés visszafordítható. Ez egyértelműen rávilágít arra, hogy egy felelős lakáspolitikai vízió révén milyen jelentős hatása is lehetne a döntéshozóknak népegészségügyi kérdésekben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik