UV fény alatt világítanak a kerti pele (Eliomys quercinus) nevű apró rágcsálók, a szakértők nem tudják megmagyarázni mi lehet ennek az oka – írja a New Scientist egy új tanulmány alapján. A jelenséget fotolumineszcenciának hívják, amely akkor jelentkezik, amikor egy anyag ultraibolya fény fotonjain nyeli el és ezeket újra kisugározza.
Garden dormice spend much of their life trying not to be seen. But new research shows that under the right light, these rodents shine with bright pinks and greenish-blues https://t.co/aI9vuYEkLo
— New Scientist (@newscientist) March 23, 2023
A fotolumineszcenciát korábban már több vízi állatnál és ízeltlábúnál, valamint néhány madárnál is felfedezték, arra azonban csak nem rég jöttek rá, hogy egyes éjszakai rágcsálóknál is megfigyelhető.
Grete Nummert, az észtországi Tallinn Állatkert munkatársa és a tanulmány szerzője egyelőre nem biztos abban, mi okozhatja különös jelenséget. Úgy gondolja, elképzelhető, hogy a fotolumineszcencia segíthet az állatoknak elrejtőzni a növények között, de az is elképzelhető, hogy a fajtársaikkal történő kommunikációban játszik szerepet.