A Gallup amerikai elemző és tanácsadó cég nemzetközi felmérése alapján világszerte csökkent tavaly a klímaváltozással kapcsolatban aggodalom – írja az MTI a The Guardianre hivatkozva. Közben a globális felmelegedés jelentette veszély egyre nő.
Kínában, amely a világ legnagyobb légszennyezőjének számít, csupán 20 százalék volt az arány, 3 százalékkal kevesebb, mint az előző, 2019-re vonatkozó felmérés során. Globálisan 1,5 százalékponttal, 48,7-re csökkent az érték 2021-re. A friss felmérés 121 országban készült, több mint 125 ezer ember részvételével.
A Gallup szakértői szerint más, haladéktalan ügyek, például a koronavírus-járvány vagy a megélhetési nehézségek gyakran elvonják a figyelmet a klímaváltozás hosszabb távon mutatkozó hatásaitól. Kiemelték azonban, hogy az éghajlati átalakulásra éppen a legérintetteb térségekben fordítják a legkevesebb figyelmet: a Közel-Keleten és Észak-Afrikában a lakosság csupán 27,4 százaléka, Dél-Ázsiában pedig 39 százaléka fejezte ki aggodalmát.
A sydney-i székhelyű Institute for Economics and Peace (IEP) intézet által közzétett, 228 ország és régió vizsgálatával készített elemzés rámutat arra, hogy az aggodalmak mérséklődése nem jelenti a veszély enyhülését. Világszerte 750 millió embert fenyeget alultápláltság, a klímaváltozás pedig a növekvő inflációval és az ukrajnai háborúval együtt tovább fokozhatja az élelmiszerbizonytalanságot a világban.
Az IEP tanulmánya rámutatott arra is, hogy több mint 1,4 milliárd embert veszélyeztet az ivóvízbizonytalanság, amely 2040-re várhatóan több európai országot is érint majd, így Görögországot és Olaszországot. Steve Killelea, az IEP alapítója leszögezte: az ENSZ novemberi klímakonferenciáján a résztvevő országoknak meg kell vitatniuk, hogy miként gyorsítja fel a klímaváltozás az ökológiai fenyegetéseket, illetve hogy a nemzetközi közösség miként tudná mérsékelni azokat.