A NASA kutatói úgynevezett elektro-optikai emisszókat (TLE – Transient Luminous Event) detektált a Jupiter felső atmoszférájában – írja a Futurism. A felfedezés azért fontos, mert más bolygó légkörében nem sikerült még ilyeneket megfigyelni.
A Földön viszonylag gyakoriak az ilyen TLE-k kiváltotta villámok, amelyek jóval a hagyományos villámok felett jelentkeznek a légkörben. Bár elméletben már régen feltételezték, hogy a Jupiter atmoszférájában is jelen lehetnek ilyenek, a Juno űreszköz mérései kellettek ahhoz, hogy igazolni is lehessen az elméletet.
Elves and sprites on Jupiter? It’s not those mythical creatures, but rather brief flashes of light in the gas giant’s upper atmosphere. Data from our #JunoMission indicate these transient luminous events could happen high above Jupiter’s water cloud layer. https://t.co/EXvNbnUc9d pic.twitter.com/sCw8XdAVGM
— NASA JPL (@NASAJPL) October 27, 2020
A Journal of Geophysical Research: Planets tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint ott jelentkezett a felvételeknél ultraviola villanás, ahol nem kellett volna: a Juno ultraibolya spektrográf műszerét ugyanis arra tervezték, hogy a sarki fényeket vizsgálja, arra azonban nem számítottak, hogy a TLE-khez hasonló jelenségeket is észrevesznek majd a beérkezett adatokon.
Mivel a Jupiter atmoszférája leginkább hidrogénből áll, a földivel ellentétben leginkább kék és rózsaszín színekben pompáznak a TLE-k. A szakértők, mivel tudják, hogy mit kell keresniük, most már tovább fogják kutatni a Jupiter légkörében található TLE-ket is.