A régészeti adatok szerint az emberek legalább 5 ezer éve fogyasztanak fokhagymát –írja a Live Science. A hagyma rengeteg népszerű étel alapanyaga, de a fogyasztás mellékhatását, a sokszor órákig kitartó szájszagot sokan ki nem állhatják.
Mikor felvágják, illetve megrágják a hagymát, különböző anyagok, például allil-metil-szulfid szabadul fel – a folyamatról ebben a cikkünkben írtunk bővebben. A vegyületek adják a növény jellegzetes aromáját, amely a levegőben terjedve még kellemes. A fokhagyma ízét feltételezhetően azért szeretik annyian, mert igen összetett: egyszerre édeskés, sós, kesernyés és csípős.
A szájba bekerülve viszont a hagyma jóval intenzívebb szagot okoz, ami már kellemetlen lehet. A hagymaszag egy részét a szájban maradt apró hagymatöredékek váltják ki, a szag jelentős részének forrása azonban az emésztőrendszerben van.
Ahogy a gyomorban tovább emésztődik a hagyma, egyre több és több vegyületet bocsát ki. Az allil-metil-szulfid például olyan kicsi, hogy nem is esik át további lebontáson, hanem egyenesen bekerül a véráramba, tovább terjesztve a szagot egészen a tüdőig.
Az intenzitás elsősorban annak kellemetlen, aki a hagymát ette. A kívülállónak nem is annyira maga az aroma, hanem egy másik ember szájszagának érzékelése lehet bosszantó.
Kiemelt fotó: iStock