Az első növényeket 2018 februárjában ültette el Paul Zabel, aki az év végéig 115 kiló salátát, 67 kiló uborkát, 46 kiló paradicsomot, 19 kiló karalábét, 15 kiló zöldfűszert és 8 kiló retket szüretelt – írja az MTI. Az Antarktiszról hazatérve szerdán elmondta, őt magát is meglepte a termés nagysága. Bár a zöldségek terén komoly sikert ért el, az eper- és a paprikatermesztéssel nem igazán boldogult.
A sarkvidéki, 13 négyzetméteres növényházat egy konténerben hozták létre. A kertben talaj, napfény és növényvédő szerek használata nélkül kezdtek el zöldséget és gyümölcsöt termeszteni. A növények gyökereit egy számítógép irányításával néhány percenként tápanyagoldattal permetezték, a levegőt és a vizet pedig újrahasznosították.
A helyi növénytermesztés segíthet jobban megérteni, hogy hogyan lehet majd ellátni friss zöldséggel és gyümölccsel a Holdra és a Marsra tartó missziók legénységét.
Zabel küldetése végén több mint 300 növény- és mikrobamintát vitt haza, ezeket az elkövetkező hónapokban alapos elemzés alá vetik. A kutatók többek közt arra kíváncsiak, hogy javítja-e a friss zöldségféle az elzárt környezetben dolgozó legénység kedélyállapotát. Zabel szerint a helyben termelt zöldségek nagyon finomak voltak, a konténerben előállított növényeket ráadásul azok a kutatók is dicsérték, akik nemrég érkeztek az állomásra, és még nem voltak kiéhezve a friss zöldségre.
Zabel úgy véli, még 10-20 évig is eltarthat, mire az űrben is működő üvegházat fejlesztenek ki. Éppen ezért az antarktiszi német kutatóállomáson folytatni fogják a kísérleteket. Még ezen a héten új csapat utazik a Neumayer III-ra, hogy feljavítsa a melegházat és új magokat vessen, melyek májusig alvó állapotban maradnak. Tavasszal a brémai irányítóközpontból egy gombnyomással indítják majd meg a kicsíráztatást, illetve a nedvességgel és mesterséges fénnyel való ellátást.
Kiemelt fotó: AFP / Hans-Christian Woeste / DPA / dpa Picture-Alliance