Tudomány

Csodás égi látvány vár ma este

Este 9 után érdemes kémlelni az eget, jókora meteoreső jön a Kis Göncöl irányából.

Tele van izgalmakkal ez a december akkor is, ha csak az ég felé kémlelünk. Hónap közepén, egészen pontosan 13-án és 14-én volt a Geminidák meteorraj maximuma, amikor óránként akár 100 „hullócsillagot” is láthattunk. December 16-án a 3200 Phaethon nevű, öt kilométer széles kisbolygó került rekordközelségbe a Földhöz.

Érdekessége, hogy a kutatók szerint ez lehet a forrása a Geminidáknak. Az aszteroida és a raj közti kapcsolat különleges, ugyanis a meteoresőket általában nem kisbolygók, hanem üstökösök okozzák. Szombat este ismét hullócsillagokban gyönyörködhetünk:

magyar idő szerint este 21 és 23:10 között éri el csúcsát az Ursida meteorraj, óránként 40-80 felvillanást láthatunk.

A kitörést az a poranyag okozza, amit a raj szülőobjektuma, a Tuttle-üstökös dobott le magáról Kr.e. 700-900 között. Az Ursida név a Kis Medve csillagképre utal, a földről nézve ugyanis mintha onnan érkezne a meteorraj. Mielőtt elkezdenénk helyét keresni az égbolton: nálunk Kis Göncölként ismert, így pedig már nyilván mindenkinek megvan.

Igaz, hogy majdnem telihold lesz, de a Kiderül.hu előrejelzése szerint a szombat esti órákban nyugat felől szakadozni kezd a felhőzet, így a nyugati és középső tájakon, a meteorzápor maximumán akár láthatóvá válhat néhány hullócsillag. A Tiszántúlon van a legkisebb esély arra, hogy a jelenség látszani fog a felhők között.

Illusztráció: NICOLAS ARMER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik