Az agyagban és különböző ásványokban gazdag vidéket egy bizottság választotta ki az angliai Leicesteri Egyetemen megrendezett kétnapos konferencián – számol be az MTI. Az Oxia Planum kijelölése azonban csak azután válik hivatalossá, hogy az ExoMars projekt mögött álló Európai Űrügynökség (ESA) és a Roszkozmosz vezetői is elfogadják a helyszínt.
A Leszállóhely-kiválasztó Munkacsoport (LSSWG) a szélesebb tudományos közösség javaslatait is figyelembe véve több mint négy éve mérlegeli a különböző landolási lehetőségeket. A bizottság munkáját segítő mérnökök elsődleges szempontja az volt, hogy olyan helyszínt találjanak, ahol minimálisak a leszállás kockázatai.
A vörös bolygó felszínén való landolás nem egyszerű, az erre vállalkozó missziók több mint fele belebukott a próbálkozásba. Az ExoMars űrexpedíció TGO űrszondájának Schiaparelli leszállóegysége például 2016-ban megsemmisült, miután ereszkedés közben 2-4 kilométeres magasságból nekicsapódott a Mars felszínének.
A Leicesteri Egyetemen megrendezett ülésen sikerült kettőre leszűkíteni a lehetséges leszállóhelyek számát: az Oxia mellett a tőle északra fekvő Mawrth Vallis maradt csak versenyben. Noha az egykori mikroorganizmusok lehetséges nyomait mindkét térségben felfedezhetik, a munkacsoport végül az Oxia mellett döntött, amely tudományos és mérnöki szempontból is alkalmasabb helyszín.
Az Oxia a Mars egyenlítőjének közelében, attól mintegy 18 fokra északra húzódik. A régióban a rover napelemei bizonyosan egész évben elég napfényhez jutnak majd.
A kutatókat ugyanakkor sokkal jobban érdekli mindaz, ami az űrszonda hat kereke alatt lehet. A Mars körüli pályáról végzett megfigyelések ugyanis azt mutatják, hogy ez a terület agyagban gazdag, melynek kialakulásában meghatározó szerepet játszik a víz.
A szakemberek szerint az Oxia tavakat, folyókat és torkolatokat is rejthet, a fúróval és egyéb műszerekkel ellátott rover pedig képes lesz észlelni a biológiai aktivitás nyomait az üledékekben.
A marsjárót a tervek szerint 2020. július 25. és augusztus 13. között bocsátják fel a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről. A szerkezet várhatóan 2021. március 19-én érkezik meg a vörös bolygóra.
Kiemelt fotó: Pixabay