Az Orosz Szövetségi Űrhivatal (Roszkozmosz) szerdán jelentette be, hogy elfogadták a következő Szojuz, a közepes teljesítményű Szojuz-5 hordozórakéta dizájntervét – írja az Index.
A nagyjából 60 méter hosszú, 4 méter átmérőjű, 530 tonnás és kétfokozatú szerkezet 15-18 tonna hasznos terhet lesz képes alacsony Föld pályára állítani. Így a második fokozatra szerelt kapszulától függően a rakéta személyzetet vagy felszerelést is eljuttathat a Nemzetközi Űrállomásra.
Az RT szerint a Szojuz-5 rakéta egy jóval nagyobb teherbírású, mélyűri küldetésekre is alkalmas eszköz alapját jelenti majd.
Az első Szojuz-5-öt előreláthatóan 2024-ben fogják felbocsátani, a nehezebb verzió pedig egy évtizeden belül indulhat el.
Комиссия Госкорпорации «Роскосмос» приняла эскизный проект новой средней ракеты-носителя «Союз-5» — https://t.co/GzF2C7zdfn pic.twitter.com/KItNSOw407
— РОСКОСМОС (@roscosmos) April 11, 2018
A Roszkozmosz a terv elfogadása mellett azt is bejelentette, hogy az új rakéta miatt korszerűsíteni kell a bajkonuri űrközpont Zenit-M kilövőállását.
A Szojuz rakétacsalád komoly múltra tekint vissza, az első repülésre 1966-ban került sor. Azóta a rakétákat több mint 1700 alkalommal bocsátották fel, és csak ritkán fordult elő, hogy üzemzavar jelentkezett volna, halálos balesetet pedig sosem dokumentáltak.
A rakétákat egyébként nemcsak az orosz űrhivatal, hanem egyéb szervezetek, így az Európai Űrügynökség és a NASA is használja.
(Kiemelt kép: Twitter/РОСКОСМОС)