A timeanddate.com szerint a tavaszi óraállítás hagyománya több mint 100 éves hagyománnyal bír. Először Németországban kezdték el országos szinten használni a nyári időszámítást, utóbb pedig a világ több országa is átvette a szokást.
Az eredeti cél az volt, hogy több napfényhez jussanak az emberek – az ötletet Benjamin Franklin vetette fel 1784-ben. Innen származik a nyári időszámítás angol megnevezése, a daylight saving time (DST).
Bár a nyári időszámítás főként azokon a területeken kedvező, melyek távolabb fekszenek az Egyenlítőtől, a tanulmányok azt mutatják, hogy az óraállítás más régiókban is komoly előnyökkel járhat.
Igaz, akadnak olyanok is, akik az óraállítást kifejezetten nehezen viselik – írja a Live Science.
Egy 2014-es tanulmány szerint a nyári időszámításra történő átállást követő hétfőn 24 százalékkal nő a szívrohamok száma, egy 2009-es vizsgálat pedig arra mutatott rá, hogy az óraállítás utáni héten a bányászok 40 százalékkal kevesebbet alszanak, és 5,7 százalékkal nagyobb eséllyel szenvednek balesetet.
Energiát talán nem spórolunk
Az átállás a múltban bizonyítottan energia-megtakarítással is járt, mára azonban kevéssé egyértelmű, hogy a nyári időszámítás miként hat az energiafogyasztásra.
Stanton Hadley, az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium munkatársa 2007-ben a DST eredményességét vizsgálva készített jelentést az amerikai kongresszus számára.
A szakértő tanulmányában kiemelte, hogy napjainkra a világítás meglehetősen hatékonnyá vált, így már csak az energiafogyasztás kisebb részét teszi ki.
Hadley és kollégái vizsgálatukban arra jutottak, hogy az elemzett 4 hetes nyári időszakban az Egyesült Államoknak sikerült némi energiát megtakarítania a DST segítségével.
Egy 1998-as tanulmány szerint bizonyos országokban a nyári időszámítás bevezetése után több energiát használtak el a nyári periódusban, mint a korábbi években.
Az óraállítás ennek ellenére hasznosnak mondható, hiszen az átállás miatt az ember több időt tölthet a napfényben, ez pedig nemcsak a mentális, hanem fizikai egészségnek is kedvez.
(Kiemelt kép: Pixabay)