A két páciens előrehaladt időskori makula-degenerációban (AMD) szenvedett – számol be a Guardian. A rendellenesség jellemző tünete a központi látás és az olvasóképesség drasztikus romlása.
Az új kísérletben a szakértők egy őssejtekből álló „tapaszt” helyeztek el az alanyok szemének hátulján található sérülésre. A beavatkozás hatására a páciensek látása jelentősen javult:
A szakértők bíznak benne, hogy eljárásuk idővel olyan rutinbeavatkozássá válhat, mint a szürkehályog műtét.
Az új terápiát Pete Coffey, a University College London munkatársa és Lyndon da Cruz, a Moorfields Szemészeti Klinika sebésze fejlesztette ki.
A kutatók 10 „nedves” AMD-vel diagnosztizált beteget kezdtek el vizsgálni – a nedves AMD-t a vérerek szivárgása váltja ki. A jelöltek közül végül előrehaladott állapotuk miatt választották ki a két pácienst. A két alany – egy 60-as éveiben járó nő és egy 80-as éveiben járó férfi – az elsők, akiket az új módszerrel kezeltek.
A szakértők a páciensek egy-egy szemébe ültették be az őssejteket tartalmazó implantátumot. Az őssejteket korábban úgy módosították, hogy retinális pigmentepithelium sejtekké alakuljanak – ezek elengedhetetlen a megfelelő fényérzékeléshez. A kutatók eredményeikről a Nature Biotechnology folyóiratban számoltak be.
Coffey szerint a terápia hatása jóval kedvezőbb volt a vártnál. A kutatók a kezelés eredményességét a szemészek által gyakran használt olvasódiagrammal mérték fel.
Az operáció előtti hónapokban a látásom nagyon rossz volt, és semmit sem láttam a jobb szememmel
– mondta Douglas Waters, az idősebb páciens. A férfi hozzátette, korábban az is nehézséget okozott, hogy közelről tisztán kivegye a tárgyakat.
A műtét után azonban Waters látása jelentősen javult: már nem csupán olvasni képes, de még feleségének is be tud segíteni a kertészkedésben.
Coffey és da Cruz azt tervezik, hogy a közeljövőben még egy alanyon kipróbálják új módszerüket. A kutatók bíznak benne, hogy eljárásuk 5 éven belül elérhetővé válik minden AMD-s páciensek számára.
(Kiemelt kép: Thinkstock)