A fukusimai atomerőmű-baleset a csernobili eset mellett minden idők legsúlyosabb nukleáris katasztrófája, és egyben a legjelentősebb óceáni sugárszennyezést kiváltó baleset. A 2011 márciusában bekövetkezett esemény óta a fukusimai prefektúra bírósága kimondta, hogy a szökőárat követő atomkatasztrófáért a kormány és az üzemeltető cég a felelős.
A Greenpeace Japán legújabb kutatása során a katasztrófa máig tartó hatásait mérte fel – számol be a Greenpeace Magyarország. A szakértők tavaly szeptemberben és októberben Namie és Iitate községeknél, illetve a namiei zárt kitelepítési zónában rögzítették a sugárzási szintet. A felmérés azt mutatja, hogy a japán kormány sugármentesítési programja hatástalannak bizonyult.
A Greenpeace által felmért összes területen, köztük a lakhatásra engedélyezett helyeken is a sugárzás szintje máig olyan magas, hogy ha ezeket az értékeket egy nukleáris létesítményben mérnék, ott szigorú intézkedésekre lenne szükség
– mondta Jan Vande Putte, a Greenpeace Belgium sugárzási szakértője és a vizsgálat vezetője.
A magas értékek azt sugallják, hogy a japán kormány hosszú távú sugárzási célja sok területen valószínűleg csak a század közepére lesz elérhető, Namie kitelepítési zónájában pedig még a 2100-as évek elejére sem.
Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampányosa szerint a nukleáris katasztrófák azt igazolják, hogy nincs biztonságos atomenergia. A szervezet Fukusima évfordulója kapcsán azt várja a magyar kormánytól, hogy állítsa le a Paks II. projektet.
(Kiemelt kép: Thinkstock)