Mikor a folyók eltűntek a Marsról, jellegzetes “sebeket” hagytak hátra a felszínen. Ezeket a jeleket a tudósok máig azonosítani tudják.
A Mars Express, az ESA (Európai Űrügynökség) marskutató űrszondája közelebbről is megvizsgálta az egyik ilyen víznyomokkal tarkított régiót, és fel is fedezte rajta egy hatalmas ősi árvíz jeleit. A nyomokat a Worcester-kráterben azonosította – a mélyedés egy komplex vízrendszer, a Kasei Valles szájánál található.
Tavaly májusban a Mars Express részletesebben is elemezte ezt a területet, így a szakértők egy igen figyelemreméltó jelet fedeztek fel: a Worcester-kráter egyik oldalának látványos erodálódását. A 25 kilométer széles becsapódási medence jellegzetes szerkezete a tudósok szerint a vízmagasság gyakori és erős változásáról árulkodik.
A dolgok egészen másként festenek egy közeli kráternél, amelynél nem lehet kimutatni a jelentősebb erózió nyomait. Ez alapján a kutatók arra jutottak, hogy az érintett gödröt kialakító meteor a marsi áradások megszűnése után csapódhatott be. Éppen ezért ez a kráter nem árul el sokat a vörös bolygó felszíni vizeiről, viszont segítségével sokat megtudhatunk az áradásokat követő időszakról.
A Mars Express által készített képen más kráterek is megfigyelhetőek, melyek további érdekességekre világítanak rá. A Worcester-krátertől északra található fennsíkon elhelyezkedő gödör például messze nem olyan mély, mint a másik kettő.
A völgy körül további kisebb krátereket lehet azonosítani. A szakértők szerint ezek sokkal fiatalabbak, mivel “farkuk” délkeleti irányban jóval kisebb kiterjedésű, ami arra utal, hogy a szélnek még nem volt elég ideje átalakítani ezeket a medencéket.
A Kasei Valles az Echtus Chasmat és a Chryse Planitiat kapcsolja össze. Utóbbi egy másik fontos marsi vízi úthoz, a több ezer kilométer hosszú Valles Marinerishez kapcsolódik, amely mai tudásunk szerint a Naprendszer legnagyobb kanyonja. Bár a régió mára fagyos, száraz sivataggá vált, több milliárd évvel ezelőtt egy széles tenger helyezkedhetett el a területén.