Az egészségügyi szakértők korábban is valamilyen szinten rákkeltőnek tartották az alkoholt, ám azzal régóta próbálnak megbirkózni, pontosan milyen ráktípusokat okoz, és mennyire veszélyes. Az Új-Zélandon található Otago University kutatója azonban rengeteg időt szentelt annak, hogy korábbi kutatások és statisztikák alapján egy nemrég publikált tanulmányban leszűkítse a kört azokra a megbetegedésekre, amelyekben kimutathatóan az alkohol játszotta a legnagyobb szerepet.
Az eredménye szerint a következő szervek rákos megbetegedését okozhatja akár kevésbé súlyos alkoholfogyasztás is: máj, szájüreg, torok, gége, nyelőcső, vastagbél, vékonybél és emlő.
Bár azt továbbra sem lehet kijelenteni, hogy ezen esetekben az alkohol volt az egyetlen kiváltó ok, az elemzések alapján az egyik legfontosabb faktornak tűnik – az egész világra vetítve akár az összes rákos megbetegedés 5,8 százalékában játszhat szerepet. Ha ezt évekre bontjuk le, akkor például 2012-ben félmillió ember halt meg (részben) alkohol által okozott daganatos betegségben.
A kutatást végző Jennie Connor szerint természetesen a legnagyobb rizikó abban az esetben áll fenn, ha valaki komoly alkoholfogyasztó, de
Épp ezért az egészségügyi szervezeteknek fontos feladata az, hogy figyelmeztessék az embereket arra, hogy a rák kialakulása szempontjából az alkoholfogyasztásban nincs “biztonságos szint”. Ugyan a ráknak 200-nál is több különféle formáját különböztethetjük meg, amelyeket még ennél is többféle faktor válthat ki, az okok egy része megelőzhető a rizikófaktorok minimalizálásával, például az alkoholbevitel vagy a dohányzás megszüntetésével. Egy másik oldalról, a dohányzás rákkeltő hatásaival kapcsolatban elvégzett kutatás például azt állapította meg, hogy a cigarettához kapcsolódó daganatos megbetegedések 90 százaléka tökéletesen megelőzhető.