A Wired UK híre szerint egy amerikai kutató azt állítja, bizonyítékot talált a rejtélyes „hatodik érzék” létezésére.
Joe Kirschvink, a Kaliforniai Műszaki Egyetem tudósa szerint bizonyos állatfajokhoz hasonlóan mi, emberek is képesek vagyunk érzékelni a Föld mágneses mezejét.
A tudós egy 2016-ban publikált kutatásból indult ki. A Max Planck Intézet kutatói szerint egyes emlősöknek – köztük a kutyáknak, a farkasoknak, a rókáknak, a medvéknek, a borzoknak, az orángutánoknak és a makákóknak – „mágneses érzékelők”, pontosabban a mágneses mezők érzékelésére is alkalmas kriptokróm 1a molekulák vannak a retinájukban.
Hogy mindez pontosan mit jelent és hogyan működik, arról megoszlanak a vélemények.
A tudós kísérletében egy sötét, az „elektromágneses háttérzajt” kiszűrő Faraday-kalitkába ültette a tesztalanyait, akiket aztán „tiszta mágneses mezőnek” tett ki. Közben EEG-vel monitorozta, hogy reagál-e az agyuk a mező változásaira. Mint írta, amikor az „az óramutató járásával ellentétes irányban elfordult, hirtelen leesett az alfa-hullámok amplitúdója”, ami arra utal, hogy az agy valóban „válaszolt” a mágneses térben beállt változásokra
Kirschvink további kutatásokat tervez; tanulmányának lektorált változatát a következő hónapokban szeretné a nyilvánosság elé tárni.