Tudomány

’56: Magyar zászlót lengetett a New York-i Szabadság-szobor

A szovjet tankok 1956. november 4-én leverték a magyar szabadságharcot, de az ellenállás nem szűnt meg. Több forradalmi sejt folytatta a küzdelmet a fővárosban és vidéken is, tüntetések folytak, sortüzek dördültek. Az utcákat szovjet és magyar terrorkülönítmények lepték el, nagy volt a káosz.

Sokan még bíztak a nyugat segítségében, az utolsó segélykiáltások hangzottak a világ közvéleménye felé. New York-i magyarok ebben a helyzetben hajtották végre illegális, ámde felemelő akciójukat az Amerikai Egyesült Államok jelképének számító Szabadság-szobornál. November 18. volt, vasárnap reggel.

“Médiaeseménynek” szánták

Egy értelmiségi csoport többek között Keviczky Kálmán, Juharos István és Mártonffy István részvételével Sisa István, a Free World Review szerkesztőjének newarki lakásán gyűlt össze.

Azon törték a fejüket, miként hívhatnák fel a leghatásosabban az amerikai közvélemény figyelmét a szovjet agresszióra, a magyar szabadság eltiprására.

Heurékát akkor kiáltottak, amikor az ötletelés során szóba került a New York-i Szabadság szobor. A terve ezek után gyorsan megszületett. Maga az akció fizikai lebonyolítását Mártonffy vállalta egy 15 fős csoporttal, Keviczky pedig azt, hogy dokumentálja az eseményt. Sisa volt a “PR-os”, felvette a kapcsolatot az amerikai média szereplőivel.

Emigráns magyar hölgyek vállalták, hogy elkészítik a három méter széles, hét méter hosszú lobogót, és egy ennél is nagyobb feliratot. Aprólékosan elterveltek mindent, hiszen akciójuk illegális volt. Szombat délelőttre tervezték a zászlókibontását, hogy a vasárnapi lapok révén a lehető legszélesebb figyelmet kapják.

Mentsétek meg Magyarországot!

A reggeli első turistahajóval terveztek az emlékműhöz érkezni, és akkor akarták kibontani a lobogót, amikor a második adag turista is a kis szigetre ér, épp a belépésre várakozik. A kijelölt napon viszont szélcsend volt, és a szemerkélő eső miatt félő volt, hogy látogatók is elmaradnak. Ezért csúszott a program másnapra.

Minden terv szerint haladt. Mártonffy a teste köré csavart zászlóval igyekezett a szobor teteje felé, a többiek igyekeztek lassítani a lépcsőn felhaladó kirándulókat.

A fáklyához vezető utat vasajtó zárta le, erről leverték a lakatot, és hamarosan hétméteres magyar zászlót lobogtatott a szél Amerika jelképe, a Szabadság-szobor magasba nyújtott karja.

Eközben a szobor talapzatánál kibomlott a nagy gonddal készített felirat is: “Stop genocide, save Hungary!”, azaz “Állítsátok meg a népirtást, mentsétek meg Magyarországot!”. A szobor őrségének fél óra kellett, mire a zászlót eltávolította. A magyarokat igazoltatták, de senkit nem tartóztattak le. És a hatás óriási volt.

A szobor körül megjelentek a tudósítók helikopterei, a rádiók, a lapok szenzációként számoltak be az akcióról. Az AFP-re hivatkozva az MTI is kiadott egy bizalmas hírt: “Több fiatalember – kilétüket nem lehetett megállapítani – vasárnap délelőtt óriási magyar zászlót tűzött ki a New York-i Szabadság-szobor legmagasabb pontját jelentő fáklyára, a szobor lábánál feliratot helyeztek el “Vessetek véget a népirtásnak, mentsétek meg Magyarországot” felirattal”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik