Tudomány

Vége a vakságnak – szemsejteket tudunk nyomtatni

Szemvizsgalat(960x640)(1).jpg (szemvizsgálat)
Szemvizsgalat(960x640)(1).jpg (szemvizsgálat)

A világon elsőként nyomtattak szemsejteket Nagy Britanniában. Az új technológiával a jövőben visszaadhatják a látását azoknak, akik elveszítették szemük világát, bár ehhez még több évnyi kutatás szükséges.

A szemsejteket tintasugaras nyomtató segítségével hozták létre – jelentették be a Cambridge-i Egyetem kutatói. Ez volt az első lépés azon az úton, amelynek végcélja, hogy a bionyomtatás módszerével olyan mesterséges szövetet hozzanak létre, amellyel a teljes retina, vagyis a recehártya, a szem fényérzékeny része helyreállítható.

Az egyetemen patkányok retinájának kétféle sejtjét nyomtatták ki. Ehhez a bioprint technológia legújabb fejlesztését alkalmazták, amelyet egyre összetettebb sejtszerkezetek, egész szervek létrehozására használnak. Ez volt az első alkalom, hogy a központi idegrendszer érett sejtjeit nyomtatták ki ezzel a módszerrel.

A vakságot okozó betegségek közül sokra jellemző a retina idegsejtjeinek elpusztulása. A retina olyan finoman szervezett rendszer, ahol a sejtek pontos elhelyezkedése és egymáshoz való kapcsolódása teszi lehetővé a jó látást – magyarázták a kutatás vezetői. A kinyomtatott sejtek egészségesek maradtak, növekedni tudtak – közölték a tudósok.

Az egyik sejttípus a retina ganglionsejtjei voltak, amelyek a szembe érkező információt az agy felé közvetítik. A másik típus a gliasejtek voltak, amelyek a neuronokat védelmezik. A következő lépés az lesz, hogy megvizsgálják, használható-e ugyanez a technológia arra, hogy fényérzékeny, úgynevezett fotoreceptor sejteket előállítsanak vele. Ezek a sejtek alakítják át a fényt a látás számára kulcsfontosságú biológiai jelzésekké.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik