Tudomány

Így ejtjük, úgy mondjuk [Ez a beszéd]

Öt olyan szó következik, amelyek helyesírása nem követi a legtöbbünk által használt kiejtést.

Ma az úgynevezett ingadozó kiejtésű szavakról lesz szó. Kezdjük is, hiszen érdekesek a példák.

Itt van rögtön a bura. Nem tudom, találkoztam-e már valakivel, aki rövid u-val ejtette, helyette a „búra” ejtés az elterjedt. Az ingadozást (vagyis inkább azt, hogy az akadémiai helyesírás olykor milyen nehézkes a teljesen egyértelmű gyakorlathoz való igazodásban) jól jelzi, hogy amíg Sylvia Plath Az üvegbura című regénye a könyv 2010-es újrakiadásában is rövid u-val jelent meg, addig Stephen King bestsellere, A Búra alatt 2011-ben már hosszúval.

A presztízst ellenben mindenki rövid i-vel ejti, holott az elvileg hosszú. A presztízs francia eredetű szó, amelyben az utolsó szótag a hangsúlyos, erre utal a szó helyesírása is. Sokak szerint a hosszú í-s ejtés magyarul nevetségesen hangzik…

Ezzel szemben a szerviz i-je a szabály szerint rövid. Gyanús, hogy hiperkorrekcióval (vagyis túlhelyesbítéssel) van dolgunk itt, és egyik leggyakrabb szavunk, a víz hosszú í-jének emléke kísért a szerviz/szervíz második szótagjában. (Túlhelyesbítéssel fejlődött holddá a bolygónk körül keringő sajtdarab neve is. A mellékbolygó elnevezése egykor a hód volt, aztán az akkori nyelvhasználók a létige múlt idejű alakjának – a voltnak – az analógiájára kezdték mai formájában használni.)

Immunis vagyok a hülyeségeidre!”, kiált fel mérgesen, ingerülten egy valóságshow-szereplő a televízióban. Most ne arról beszéljünk, hogy mégsem lehet teljesen immúnis, akit így kihoztak a sodrából, hanem arról, hogy a meg nem nevezett szereplő rövid u-val ejtette a szót – ahogy sokan mások. (Az immúnis jelentése: ’védett valamivel – például betegséggel, méreganyaggal – szemben’; ’ellenálló’). A helyzetet nehezíti, hogy az immunrendszer, az immunbetegség szavak u-ja viszont rövid. Itt igazodjon el az ember…

És végül az autogram, amit sokan mondanak hosszú m-mel a végén. Csakhogy az autogramnak semmi köze a gramm mértékegységhez (ami tényleg hosszú m). Az analógiával (hasonlósággal) azonban nincs mit tenni…

(Annak, akit sikerült összezavarnom: a tárgyalt szavak szabály szerinti írásmódját vastag betűvel emeltem ki…)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik