Úgy tűnik, a britek lemaradnak a művérversenyben. A franciák lekörözték őket a mesterséges vér kipróbálásában.
Míg a szigetországban embrionális őssejtekből tenyésztenek vért, addig Párizsban a Marie Curie Egyetemen Luc Douay és kollégái csontvelőből kinyert felnőtt őssejtekkel dolgoznak.
Douaynak és csapatának sikerült 10 milliárd vérsejtet létrehozniuk eljárásukkal. Ez ugyan még mindig csak 2 milliliternyi vért jelent, de már ennyit sikeresen befecskendeztek abba a kísérleti alanyba, akinek a csontvelőjéből az eljáráshoz szükséges sejteket szerezték.
A kutatók azt tapasztalták, hogy a befecskendezett vérsejtek 94-100 százaléka benne maradt a kísérleti alany szervezetében öt nap elteltével. Huszonhat nap után a sejtek száma 41-63 százalékra csökkent. A mesterséges vérsejtek ugyanolyan hatékonyan működtek, mint a normál vérsejtek.
Nagy előrelépés az első művér emberen való tesztelése, de a tömegesen előállított mesterséges vér gyártása még mindig távoli jövő.
A franciák az Európában etikátlannak minősített embrionális őssejtkutatásban látják a lehetőséget. A britek optimistán szintén úgy gondolják, a következő húsz évben embrionális őssejtekből tenyésztett vérrel akár 946 ezer liter vért hozhatnának létre évente.