Az STS-134 misszió keretében az asztronauták feladata az Alfa Mágneses Spektrométer nevű részecskefizikai kutatóeszköz és egy tartalék alkatrészeket hordozó külső tárolóplatform feljuttatása lesz a nemzetközi űrállomásra.
A spektrométerrel a kozmikus sugárzás forrásait tervezik kutatni. A megfigyelt részecskék tulajdonságaiból világegyetemünket létrehozó folyamatokra lehet majd következtetni. A mérések kozmológiai világképünk alapjait válaszolhatják meg.
Megtudhatjuk, hova tűnt az antianyag az univerzumból, hol van az úgynevezett hideg, sötét anyag, mennyi idős a kozmikus sugárzás, honnan ered a nagy energiájú gamma-sugárzás, maradtak-e az ősrobbanás után mikroszkopikus fekete lyukak, és akár új részecskefajtákat is felfedezhetnek.
Annyira fontos a kísérlet, hogy az űrrepülést 2010 nyaráról a spektrométer hibája miatt egészen mostanáig halasztották.
A legénység parancsnoka Mark Kelly űrhajós, egy korábbi merényletben meglőtt Gabriel Giffords képviselőnő férje. Rajta kívül összesen hatan tartózkodnak majd az űrrepülő fedélzetén.
Az űrsiklót eredetileg a Kennedy űrközpontból április 29-én hazai idő szerint 21:47 perckor indították volna 14 napos küldetésére. A startot műszaki hiba miatt mégis eltolták 72 órával.
Az amerikai űrhivatal szakemberei az 1. számú segédhajtómű fűtőberendezésén észleltek elektronikai meghibásodást.
AJÁNLOTT LINKEK:
Részletesen, percről percre a küldetésről (NASA)
Élő közvetítés magyarul (Galileo Webcast)
Mi az az Alfa Mágneses Spektrométer? (Wikipedia)