Tech

Videón, amint a Nap elporlaszt egy üstököst

ESA / NASA SOHO
ESA / NASA SOHO

Megsemmisült a C/2024 S1 (ATLAS) nevű üstökös, miután túl közel repült a Naphoz – számolt be róla a Space.com. A csillagászok korábban úgy vélték, lehetséges, hogy az égitest mindenszentek környékén szabad szemmel is láthatóvá válik, végül azonban október 28-án elporladt.

A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) közös, SOHO nevű napfigyelő műholdja meg is örökítette, amint a kométa semmivé lesz.

ESA / NASA SOHO

A C/2024 S1 (ATLAS)-t csupán egy hónappal pusztulása előtt, szeptember 27-én fedezték fel. Az égitest a Kreutz-féle napsúroló üstökösök családjába tartozott, amelyek valószínűleg mind egy nagyobb, széthullott üstökös darabjaiból lettek. Azért nevezik őket napsúrolónak, mert keringéses pályájuk 500–800 évente nagyon közel viszi őket csillagunkhoz.

A C/2024 S1 (ATLAS) október 23-án volt legközelebb a Földhöz, de fényessége ekkor is csak 8,7-es magnitúdójú volt, ami túl kevés ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen. Távcsővel azonban meg lehetett pillantani. Miután elhaladt bolygónk mellett, a Nap felé vette az irányt, ami tovább nehezítette megfigyelését.

Kapcsolódó
Mi lehetünk az utolsó emberek, akik láthatják a most megfigyelhető üstököst?
Az elsők biztosan mi vagyunk, a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) most járt először napközelben. Honnan jött és merre tart? Évmilliók múlva tér vissza, amikor talán már nem is él ember a Földön.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik