Vasárnap a Kennedy Űrközpontban landolt az Amerikai Légierő egyik X-37B űrrepülőgépe, ami összesen 780 napot töltött Föld körüli pályán. Eddig ez volt a leghosszabb repülése, több mint két évig körözött a bolygónk körül.
“A repülőgép jól mutatja az újrahasználható űrrepülők fontosságát” – írta Barbara Barrett, a Légierő titkára egy sajtóközleményben. A két repülő összesen 2865 napot töltött a világűrben öt misszió során. Az ötödik, utolsó misszió 2017. szeptember 7-én indult.
Az X-37B nagyjából olyan, mintha az amerikaiak Space Shuttle-jeinek kisebb változata lenne. Nem lehet velük túl nagy rakományt felvinni, és egy kisebb napelemet használnak energiaforrásként. Az első repülő 2010-ben debütált, a második modell 2011-ben indult első missziójára.
The #OTV5 / #X37B space plane photographed in orbit! Finally an image showing this mini-Space Shuttle which is only a fraction in size of the real Shuttle. https://t.co/r7zqATUpN4 @SPACEdotcom @planet4589 @Marco_Langbroek @Astroguyz @govertschilling @phi48 @Sterne_Weltraum pic.twitter.com/a5RvgnHPFB
— Ralf Vandebergh (@ralfvandebergh) July 3, 2019
A nagyjából 9 méter hosszú gépek közel 5 ezer kilogramm hasznos terhet bírnak el, azt azonban nem lehetett tudni, hogy a most landolt űrrepülő mit is szállított. Az OTV-5 (Orbital Test Vehicle – „keringő próbaeszköz”) misszió adatainak többségét ugyanis titkosították. Az egyetlen ismert eszköz, amelyet OTV küldetéssel szállítottak az ASETS-II volt, amellyel a légierő által fejlesztett elektromos rendszereket tesztelték az űrben.