Czöndör Katalin neurobiológus személyében először részesülhet magyar kutató az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) és a L’Oréal nők számára létrehozott tudományos ösztöndíjának nemzetközi változatából – tájékoztatta az MTI-t szerdán Bogyay Katalin, Magyarország UNESCO nagykövete.
Czöndör Katalin, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Élettani és Neurobiológiai Tanszékének tanársegédje, ott végezte doktori tanulmányait, kutatási területe az idegsejt-biológia, sejt- és szövettenyésztés. Posztdoktori kutatásait jelenleg a franciaországi Bordeaux egyetemén folytatja.
“Nagyon nagy eredmény, hogy egy fiatal magyar kutató elnyerte ezt az ösztöndíjat” – mondta a nagykövet. Hozzátette: “Ez egyben a magyar tudománynak is egy fontos elismerése, amely nagyon jelentős szerepet játszik az UNESCO-ban”. Példaként említette a Tudomány Világfórumát (WSF), a nemzetközi vízügyi konferenciát, valamint a magyar kutatók és tudósok folyamatos jelenlétét az UNESCO-ban. “Ugyanakkor ez az első alkalom, hogy az új tudományos generáció képviselőjét is díjazták” – hangsúlyozta Bogyay Katalin.
Évente 15 fiatal tehetséget díjaznak
A kutatói ösztöndíjprogramra, amelyet először 1998-ban hirdetett meg az UNESCO, olyan fiatal doktori vagy posztdoktori kutatásokat folytató nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és azt egy hazájukon kívüli, nagy presztízsű tudományos intézményben kívánják folytatni. Az egyéves program keretében olyan külföldi kapcsolatrendszert építhetnek ki a tudományos világban és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyeket utána hazájukban tudnak kamatoztatni és megosztani honfitársaikkal.
L’Oréal-UNESCO Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért nemzetközi pályázatán minden évben 15 fiatal tehetséges kutatót jutalmaznak a világ különböző pontjáról. Az elmúlt 16 évben a L’Oréal 108 országból 1700 fiatal kutatónőt támogatott.
Minden évben öt, kontinesenként egy, már elismert női tudóst is díjaz a L’Oréal-UNESCO. Eddig 77-en kapták meg az elismerést, közülük ketten később Nobel-díjban is részesültek. Az alapítók törekvése az, hogy a tudománnyal foglalkozó nőket minél többen megismerjék – támogatva ezzel a karrierjüket, és példát állítva az új generációk elé.
Az ünnepélyes átadás szerda este a párizsi Sorbonne egyetemenlesz.