Február 14-e nagyjából az 1990-es évek óta nem az, ami korábban volt, azaz normális nap. Ma már a párok ilyen-olyan ajándékokkal lepik meg egymást, ha az év többi napján amúgy nem tennék azt. Volt a 2000-es években egy vicces szokás: a férfiak zenés válogatást csináltak párjuknak a fantasztikus ünnepnapra. Ha valaki azon törné a fejét, hogy pendrive-ra akar listát készíteni szerelmes számokból, mutatjuk a legrosszabb választásokat.
Régebbről építkezünk, kezdjük 1974-ből:
Dolly Parton — I Will Always Love You
Kevesen tudják, hogy a Több mint testőr című világhírű hollywoodi mozi betétdalát nem Whitney Houston tette híressé, hanem az amerikai country-énekesnő, Dolly Parton. Mondjuk úgy, ez az állítás inkább az európai közönségre igaz, hiszen a country errefelé nem túlzottan népszerű. Na, de a lényeg: újrázta a dalt, amivel akkora kasszasikert robbantott, hogy a mai napig képtelenség kiirtani az amúgy zseniálisan jól hangzó dalt a különböző tehetségkutatókból.
Igen, Parton ugyanis ezt egy zenésztársának címezte, Porter Wagonernek, aki segítette őt az énekesnővé válásáig. A dalt pedig azért írta, mert szólókarrierbe kezdett, ám igen nehezen tudta elengedni a mentor-szerepben évekig segédkező Wagonert. Whitney Houston aztán 1992-benThe Police — Every Breath You Take
Stingék slágere hiába hangzik tök szerelmesen, igazából inkább az ijesztő vonalat képviseli, ugyanis a megszállottságról énekelnek. Az 1983-ban megírt dal pontosabban azt mondja el, hogyan akarja valaki totálisan birtokolni a másik felet. Egyébként Sting állítása szerint 10 perc alatt írta az éjszaka közepén, sokak szerint felbomló házassága ihlette meg ennyire.
a BBC-nek pár éve úgy nyilatkozott:Ez egy nagyon baljós dal, amit csak szép köntösbe öltöztettek. Az emberek tévesen hiszik, hogy ez szerelmes szám lenne. Azt hiszik, egy édes kis szerelmi vallomás, holott épp az ellenkezője.
U2 – One
1990-ben Bonoék már javában készültek az Achtung Baby című album felvételére, emiatt repültek Berlinbe is. A fokozódó európai helyzet a banda tagjait is összezavarta kicsit, ugyanis úgy írták meg a One-t, hogy egymás idegein táncoltak. Tudniillik a sláger születése mögött nem szerelmi bánat vagy egy hőn áhított nő lapult meg, hanem a vitatkozás. Adam Clayton és Larry Mullen a régi U2-t szerették volna visszahozni egy új dalban, addig Bono és The Edge sokkal modernebb hangzást képzeltek el az új zenéknél. Állítólag odáig fajult a vita, hogy majdnem feloszlottak. Majd valahogy addig vitáztak, míg 15 perc alatt összehozták a One-t, aminek a szövege csak úgy kipattant Bono fejéből.
Később egyébként Bono azt is mondta, hogy az apa-fiú kapcsolatok problémái is meghúzódnak a dalban, itt többek szerint apjával való saját kapcsolatát magyarázta, mindenesetre ez sem egy echte szerelmes szám.
Eric Clapton — Tears in Heaven
Az egyik legnagyobb baklövés, amit a magyar rádiók elkövethetnek, ha Valentin-napon lejátsszák Eric Clapton 1992-ben megírt, később Grammy-vel jutalmazott dalát. A tévesen szerelmes líraként aposztrofált dalnak mindennél brutálisabb mondanivalója van, ami két dolog miatt nem túlságosan ismeretes itthon:
- Clapton munkásságát azért annyira nem vágják a magyarok, pusztán nagyjából van meg, ki ő,
- aki ismeri a gitáros-zeneszerzőt, az sem biztos, hogy tudja, milyen tragédia előzte meg a Tears in Heavent.
Ugyanis tényleg tragikus dolog késztette Claptont az írásra: 1991-ben 4 éves kisfia kizuhant egy New York-i toronyház 53. emeletéről,
Szó sincs szerelemről.The Lumineers — Ho Hey
Ezt a számot is ismeri mindenki, aki 2012-ben nem aludt téli álmot: egyrészt, mert egész tűrhető a zene, nem véletlenül jelölték többször is a legjobb sláger címre akkoriban, másrészt pedig tévesen azt gondolják róla, hogy szerelmes szám. Holott a féltékenységről szól, a beszédes refrén ellenére. Ami ez, ugye:
Hozzád tartozom, te pedig hozzám, édesem
— énekli a Lumineers, és jól átvernek mindenkit. Holott a dal többi része egyértelműen arról szól, hogy valaki elrontott valamit, emiatt a szeretett fél már más társaságát élvezi. Sőt, konkrétan az utolsó sorokban már arról beszélnek, hogy mindketten elvéreznek a szakítás okozta stressz miatt.
+ bónusz: Lionel Richie — Hello
Az amúgy szerelmes dalként joggal emlegetett Richie-dalt csak egy dolog miatt szedjük listánkba:
Az énekes egy professzort alakít, aki beleszeret vak diákjába, és folyamatosan koslat utána. Sőt, még telefonon is felhívja, hogy belehallózzon a kagylóba, illetve sóhajtozzon párat. Az egészben a legszörnyűbb a vége, mikor kiderül, a diáklány is viszonozza a szerelmet, és agyagból formázza meg a bujdosó Lionel Richie fejét.Nem csodálkozunk azon, hogy
- Lionel Richie gyűlölte a videoklipet,
- az internet népe pedig azóta sem tudta magát túltenni a rémisztő prof. és a rémisztő profba belezúgó vak lány sztoriján.
Kiemelt kép: Peter Carrette Archive/Getty Images