Évente több mint 50 ezren látogatnak el a Láthatatlan Kiállításra, amely annyira sikeres, hogy már Prágában és Varsóban is működik hasonló, magyar kezdeményezésre.
A Millenáris B épületében a világos terek mellett a sötét teremben hat állomáson keresztül juthatnak információhoz a résztvevők, de kizárólag a hallás, a szaglás, a tapintás és az egyensúlyérzékelés segítségével. Így enged betekintést a vakok és látássérültek világába a kiállítás.
Kiss Gergely a kiállításon
Fotó: Sport24
A RacioNet-Honvéd vízilabdázója, Kiss Gergely is járt már korábban is a kiállításon, de a Millenárison még nem.
„Az ember többszörösen is burokban van, mi egy kistelepülésen élünk a családdal, sokszor akaratlanul is beszűkül a gondolkodásmódunk. Ezt igyekszünk mindig megtörni, nagy szükség van erre, főleg a gyerekeknek” – mondta Gergő.
„Szerencsére a lányom osztálya és a szülők is nagyon nyitott közösség, vevők voltak a programra. Manapság a gyerekek, a fiatalok legtöbbször a saját szobájukból sem mozdulnak ki, a számítógépek előtt ülnek, nem látják, hogy élnek az emberek, milyen körülmények között, azt meg végképp nem, hogyan élnek azok, akik valamilyen hátrányt szenvednek. Fontos társadalmi feladatatnak tartom a világ szélesebb megismerését” – tette hozzá.
A túra alatt vakok és látássérültek vezetik körbe a résztvevőket, és hogy mennyi ideig tart maga a program, nagyban függ attól, mennyire érdeklődő a közönség.
Gergő és lányai: Patrícia és Viktória
Fotó: Sport24
Gergő a túra végén így nyilatkozott:
„Az első benyomásom az volt, hogy nagyon el vagyunk kényelmesedve a világunkban. Gépek, különböző kütyük segítenek nekünk az érzékelésben, éppen ezért sokkal rosszabbak a mutatók is, mint mondjuk, száz éve, amikor semmi ilyesmi nem állt rendelkezésre. Megszokjuk, hogy ki vagyunk szolgálva, miközben vannak embertársaink között olyanok, akiknek nagyon nehéz felépíteni saját kis rendszerüket. Most nagy dózist kaptam én is a kiállításon, amit csukott szemmel jártam végig, pihentettem a szemem, hiszen úgysem láttam volna semmit.
Sokszor bele sem gondolunk, hogy egy vak ember számára mekkora költségekkel jár a mindennapi élet: akár egy bot beszerzése is több tízezer forint. Persze pozitív, hogy rengeteg eszköz áll már a segítségükre, a számítógép felolvassa nekik a cikkeket, a telefon beszél hozzájuk, elektromos toll segít abban, hogy a hűtőszekrényben tárolt élelmiszereket felismerjék. Viszont vannak alapvető dolgok, amikben nincs meg ez a segítség: a magyar bankjegyeken például semmilyen jelzés nincs. Összességében azt mondhatom, hogy mindig érdemes egy kicsit megállni, átértékelni az életünket, és másképp viszonyulni a világunkhoz. Örülök, hogy megszervezhettem ezt a programot a gyerekeknek, mindenkinek ajánlom” – mondta a klasszis pólós.
A Láthatatlan Kiállítás a Millenáris B épületében kap helyet, hétfőtől csütörtökig 10 és 20 óra között, pénteken 10 és 18 óra között van nyitva. Különleges programja, a Láthatatlan Vacsora pénteken 19 és 23 óra között “kóstolható meg”.
További részletek a kiállítás weboldalán olvashatóak.