A nemzetközi szövetség hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy a 32 csapatos egyiptomi világbajnokság már ismert 30 résztvevője mellé az Egyesült Államokat jelöli – és még egy dél-amerikai csapat csatlakozik majd.
Az észak-amerikai és karibi országokat tömörítő szervezet (NACHC) ugyanis a koronavírus-járvány miatt nem tudta lebonyolítani a selejtezőt (pedig több időponttal és helyszínnel is próbálkozott), így az IHF segítségét kérte. Onnan pedig váratlan húzással az Egyesült Államokat jelölték meg.
Az IHF indoklása szerint az ország nemcsak szakmai szempontból, hanem a sportág televíziós közvetítési lehetőségét tekintve is az NACHC legfontosabb tagjának tekinthető, ráadásul a térség selejtezőjében indulni kívánó válogatottak közül ők végeztek legelőkelőbb helyen a legutóbbi Pánamerikai Játékokon.
Micsoda igazságtalanság!
„A Nemzetközi Kézilabda Szövetség néhány évvel ezelőtt új piaci projektet indított, amelynek célja, hogy a kézilabda minél több emberhez eljusson. Ezek után nem kicsit ironikus, hogy ebben a helyzetben ezt vette elő: az IHF becslése szerint ugyanis a több mint 300 millió lakosú Egyesült Államok több kézilabdázót toborozhat a vb-részvétel hatásaként. A NACHC azt javasolta, hogy a vb-helyet a legutóbbi Pánamerikai-bajnokságok legjobb helyezettjének ítéljék oda – ebben Grönland volt a legjobb. De az IHF a Pánamerikai Játékokat vette alapul, amelyen Grönlandnak nincs lehetősége részt venni” – írta a helyi közszolgálati tv és rádió hivatalos honlapja.
Az Ajax Köbenhavn 35 éves balátlövője, Minik Dahl Höegh nagyon ideges volt a döntés miatt. Elsősorban azért, mert úgy érezte, a világbajnokág bővítésének köszönhetően átalakított selejtezőkön nagyon jó esélyei lettek volna a kvalifikációban.
„Óriási csalódás és nagyon sajnálom. Úgy vélem, sport szempontjából nem igazságos, hogy ajándékba kapták a vb-szereplést. Fáj a szívem, amikor ilyen nagy lehetőséget vesznek el tőlünk, anélkül, hogy bármit is tehetnénk” – idézte a sportolót a Daniasport.hu portál.
A grönlandiak azért reménykedtek, mert eddig a Pánamerikai-bajnokságról tudtak kvalifikálni, de mivel 24 helyett már 32 csapat vehet részt a vébén, a selejtezős rendszeren is változtattak. Márpedig az észak-amerikai és karibi országok közül sokkal könnyebben kiharcolhatták volna a részvételt. A nemzetközi szövetség azonban gazdasági döntést hozott, állítja Minik Dahl Höegh.
Ez igazságtalanság, hiszen két évtizede mindig megvertük az Egyesült Államokat. Sajnálom, hogy nem a pályán elért eredmények döntenek.
Az USA-nak nagyobb gazdasági potenciálja van, mint például Grönlandnak, de sportszakmai szempontból nem korrekt ez alapján dönteni. És nincs garancia arra, hogy ettől valóban igazi kézilabda-kultúrája lesz az amerikaiaknak.”
Minik Dahl Höegh szerint a válogatott komoly árat fizet, ha nem lehet ott a vébén.
Ha nem jutunk ki nagy tornákra, akkor Grönlandon lassan meghal a kézilabda.
Pénz beszél…
Az IHF nem is titkolta, hogy hosszú távra terveztek, amikor az amerikaiakat választották, a sajtóközlemény szerint a végleges döntést a „New Markets’ Project USA” tanácsadója, az EHF korábbi elnöke, Jean Brihault javaslatára hozták meg.
A döntést pontokba szedve indokolták, ezek között szerepelt, hogy
- az Egyesült Államok nagyon fontos kézilabdanemzet a sportág világméretű fejlődésében
- a lakosság létszámára tekintettel egy speciális stratégiát dolgoztak ki a kézilabda fejlődésének felgyorsítására, amelynek célja a sportág társadalmi bázisának növelése, így biztosítva az olimpiai részvételt a jövőben
- az IHF megállapodást kötött az Egyesült Államok nagy televíziós műsorszolgáltatóival a kézilabda-mérkőzések sugárzásáról
- a 2028-as Los Angeles-i olimpia miatt cél az erős hazai férfi és női válogatott
A Grönlandi Kézilabda Szövetség elnöke, Jörgen Isak Olsen azt mondta, fellebbez a döntés miatt az IHF-nél, bár tudja, felesleges az egész.
Attól tartok, semmi haszna nem lesz, de rá kell mutatnunk, hogy ez nem sportszerű és nem igazságos
– nyilatkozta.
Válogatott játékosnak jelentkezni kell
A legmókásabb az egészben, hogy ugyan az Egyesült Államokban létezik a sportág, de csak most, az IHF döntését követően kezdenek bele a válogatott keret kiválogatásába.
A helyi szövetség honlapján hétfőn jelent meg a felhívás, miszerint össze kell szedni azokat a játékosokat, akik alkalmasak lehetnek a feladatra.
A felvételeket egy hattagú szakmai csapatnak kell elküldeni, amelyet a svédek egykori kétszeres olimpiai ezüstérmes, vb-bronzémes és Európa-bajnok balátlövője, Robert Hedin vezet. Az 54 éves szakember edzőként dolgozott a német Bundesligában (TuS N-Lübbecke, MT Melsungen), volt norvég szövetségi kapitány, 2018 óta pedig az amerikai férfiválogatottat vezeti.
A kiértékelést követően november 15-én összeállítják a bő 35 fős keretet, amelyet elküldenek a Nemzetközi Kézilabda Szövetségnek is. A végleges utazó csapat megnevezése december 5-én várható.
Kiemelt fotó: Teamusa.org