Hiába járt le kedden a nevezési határidő, Dr. Sós Csaba szövetségi kapitánynak bő egy héttel az Eb-rajt előtt fogalma sincs, egyáltalán ott lesz-e Hosszú Katinka Glasgowban, vagy sem. Arról sincs tudása, hogy ha elindul, melyik számban áll rajtkőre háromszoros olimpiai bajnokunk. Legalábbis ez a döbbenetes tanácstalanság olvasható ki a kapitány szavaiból abban a hírben, amelyet az SzPress Hírszolgálat tett közzé.
Kedden, a nevezési határidő lejárta előtt tájékoztattuk olimpiai bajnokunk klubjának illetékeseit, hogy még egy számra benevezzük, így Glasgow-ban végül is hat lehetőség közül választhatja ki a számára legmegfelelőbbeket. A menedzsment ehhez semmit se fűzött hozzá, kérdéseket sem tettek fel. Ezzel számomra egyértelművé vált, hogy Katinka fenntartja a jogot magának az indulásával kapcsolatos bejelentés helyének és időpontjának a megválasztására
– nyilatkozta dr. Sós.
Tudni kell, az Eb-re kizárólag az érintett nemzeti szövetség nevezhet. A versenyző, vagy annak menedzsmentje nem. Így a kapitány az elmúlt évek rajtlistáira hagyatkozva a 200, 400 vegyes, a 100, 200 hát, 200 gyors és 200 pillangó közötti választási lehetőséget biztosította Katinkának.
Mindez felvet egy-két kérdést
A fentiekkel kapcsolatban az első – költői –, ami eszünkbe jutott;
normális-e, hogy a magyar válogatott szövetségi kapitánya a versenyző klubjának menedzsmentjétől kell érdeklődjön, nem maga a versenyző jelentkezik, így kilenc nappal a rajt előtt fogalma sincs mire számíthat a legeredményesebb aktív magyar úszónőtől?
Hosszú részéről a kommunikáció hiánya, a kivárás valahol érthető, mivel amióta végleg szakított Shane Tusuppal, hatalmas a zűrzavar körülötte.
- Nyakába szakadt a vállalatbirodalom feldarabolása (lásd keretes írásunkat alul), a vagyon elosztása.
- A szokásosnál jóval később, alig pár hónapja kezdte meg a felkészülést.
- Nyugalma érdekében jelenleg Amerikában készül, de 2012 előtti egyetemi edzője, Dave Salo, aki momentán nyomja a stoppert nem lehet végleges megoldás.
- Ezért folyamatosan keresi a megfelelő szakembert a vízpartra, és a hírek szerint meg is találta (információnk szerint vasárnap mutatják be azt a Svájcból érkező magyar szakembert, aki a jövőben Katinka edzéseit felügyeli).
- Ráadásul az úszás már csak olyan, gyakorlás edzés nélkül nem megy, vagy legalábbis nem azon a szinten, amit a közvélemény elvár egy háromszoros olimpiai bajnoktól, de ő is saját magától.
A bajnoknő idei első versenyeinek időeredményei köszönő viszonyban sincsenek a budapesti világbajnokságon elértekhez képest.
- 2017-es vb, 400 vegyes: 4.29.33 – 2018. június, Mare Nostrum: 4:38,32.
- 2017-es vb, 200 vegyes: 2:07,00 – 2018. június, Mare Nostrum: 2:10.06.
- 2017-es vb, 200 hát: 2:05, 85 – 2018. június, Canet-En-Roussillon (FRA): 2:11.21.
Ugyan Mireia Bellmonte, a legnagyobb európai rivális nem lesz ott Skóciában, de Glasgowban sem ajándékba adják a medált. Nem árt, ha tudjuk:
Ezért biztosnak látszik, ha Hosszú Katinka úgy határoz, rajtkőre áll, esze ágában sem lesz a kapitány által megelőlegezett hat versenyszámban úszni. Az idén már aligha lesz számhalmozás.
Szinte biztos az is, kihagyja a két leggyilkosabb, legtöbb edzést igénylő számot, a 400 vegyest és a 200 pillangót, ahogy a 200 gyorsot is. Előbbieknek épp az állóképesség elvesztése parancsol megálljt, utóbbi pedig az egyik legnépesebb, legsűrűbb élmezőnnyel rendelkező versenyszám. Mivel itt az európai első, Charlotte Bonnet (FRA – 1:55,53) mögött bő négy másodperc a lemaradása (1:59.61 – 26. hely), nem valószínű, hogy bevállalna egy maximum B-döntővel kecsegtető úszást.
Ha tippelnünk kell ezért marad Katinka számára:
- a 200 vegyes, ahol alig van lemaradva az európai ranglista vezető Siobhan-Marie O’Connor mögött (2:08,80). Itt még mindig komoly aranyeséllyel ugorhat vízbe.
- Minden bizonnyal a 200 hátat is bevállalja, de itt az aranyesély már messze nem jelenthető ki. Ezen a távon elég messze áll az olasz Margherita Panzierától, aki július 1-én, Rómában közel olyan időeredményt úszott (2:07,16), mint Katinka tavaly Budapesten csúcsformában (2:05,85 – országos csúcs).
- 100 háton lehet még esély. Ugyan ott csak 22. az európai ranglistán (1:00.70, június, Monte-Carlo), de az éllovas orosz Fesikova alig van előtte (59,45). A rövid táv miatt egy jó rajt és egy olyan első forduló utáni kidelfinezés, mint amelynek a 2016-os rövidpályás világbajnokságon Windsorban csodájára járt a világ, (a videón alulról a második Katinka) még most is érmet érhet – feltéve, ha még mindig képes megcsinálni.
Watch Katinka destroy this last wall. 😳 pic.twitter.com/slno6dyCw9
— swimnerd (@SwimNerds) 2016. december 8.
Fotó: Lars Möller / EPA / MTI