A cseh-válogatott, azaz Jan Basny tanítványai teljesítményére leginkább a hullámvasutazás jellemző, már ami az utóbbi évek eredményeit illeti.
2010-ben az Eb-ről, egy évvel később pedig a világbajnokságról is hiányoztak. Ezt követően 2012-ben kijutottak a kontinenstornára (12. hely), majd ott voltak a 2013-as világbajnokságon (15. hely) is, 2014-ben azonban drámai végjáték után maradtak le a magyar-horvát közös rendezésű Eb-ről. (Az utolsó selejtezőn egy gólon múlt a kvalifikációjuk.) A tavalyi vb-ről is hiányoztak, így idén júniusban nagy volt az öröm a cseh szurkolók körében, hogy két szűk esztendő után újra nagy tornán szoríthatnak övéik sikeréért.
A lényeg; december 5-én, a 2016-os női kézilabda Európa-bajnokság első meccsén épp Csehország ellen lépnek pályára a mieink.
Sima selejtező bravúr-döntetlennel
A leírtak alapján a Tomori Zsuzsannával, Zácsik Szandrával, Korsós Dorinával, Kovacsics Anikóval és Szucsánszki Zitával felálló magyar válogatottnak magabiztosan kellene vernie a cseh csapatot. Csakhogy előbbi három játékos biztosan lemarad a kontinenstornáról, utóbbi két kézilabdázó szereplése pedig kérdésessé vált a Románia ellen megnyert (29-24) Kárpát-kupa döntő után. Tomori szervezete még nem bírná el a sorozatterhelést, Zácsik vállműtét után lábadozik, Korsós pedig a Rosztov elleni BL-meccsen sérült meg november 19-én. Kovacsics vádli-, Szucsánszki pedig orrsérülés miatt hagyhatja ki a kontinenstornát. Időközben Triscsuk Krisztina válla is megsérült, de a legfrissebb hírek szerint elutazik a csapattal a siófoki átlövő.
Jan Basny tanítványai hazai pályán ütötték ki az olaszokat (33-15), majd idegenben verték Ukrajnát (20-24) tavaly októberben – mondjuk utóbbi okozott már néha meglepetést, de azért egyikük sem számít kézilabda nagyhatalomnak.
Ezt követően jött a nagy értékmérő a szintén két sima győzelemmel rajtoló szerb válogatott ellen. Ezen a meccsen a szövetségi kapitány szülési szabadság miatt nem számíthatott egyik legjobb védőjátékosára, Dominika Kolomaznikovára, Helena Sterbova pedig időközben visszavonult. A csehek szoros meccsen, de kikaptak hazai pályán 25-30-ra márciusban, négy nappal később idegenben azonban óriási bravúrt vittek véghez, pontot csentek ugyanis Kraljevóban (28-28).
A Szerbiában elért figyelemfelkeltő “siker” után ismét jött egy kiütéses győzelem a taljánok otthonában (19-29), mellyel biztossá vált a részvételük az Eb-n, majd ha szűkösen is de verték Ukrajnát (31-30).
Az ex-siófoki bombázó hatástalanítása
A jobbátlövőként és jobbszélsőként is bevethető Michaela Hrbkova 12, az 1997-es születésű Kamila Kordovska pedig 9 gólt hintett a később veretlenül csoportgyőztes Szerbia elleni két mérkőzésen, rájuk mindenképp érdemes lesz odafigyelnie a magyar védelemnek. Hrbkova 28, utóbbi játékos pedig 27 találattal zárta a selejtezősorozatot, csak összehasonlításképpen: nálunk Triscsuk Krisztina 30, Szucsánszki Zita pedig 24 gólt hintett a kvalifikációs sorozatban.
Hrbkova a tavalyi szezonban ráadásul a Siófok játékosaként hozott össze 9 gólt az EHF-kupában, jelenleg a Bundesligában pallérozódik, a Frisch Auf Göppingen gárdáját erősíti. 2007-ben debütált a nemzeti csapatban azóta 117-szer szerepelt a válogatottban, több mint 250 gólja van címeres mezben.
Emellett 2015-ben ő lett az év játékosa Csehországban, kulcsfontosságú lesz a kikapcsolása a mieink szempontjából.
Szintén inkább a rutinos játékosok közé tartozik a Győri Audi ETO KC jobbszélsője, Jana Knedlikova. A 2008 óta válogatott játékos nem nagyon villogott a selejtezők során, de így is betalált minden meccsen, összesen 11 góllal járult hozzá a csehek kijutásához.
A csapatkapitány, Iveta Luzumova sem tétlenkedett, 16 góllal terhelte az ellenfelek hálóját és rendre nagyszerű meglátásaival borzolta a védekező csapat idegeit. Nem mellesleg ő is a Bundesligában játszik, a Thüringer HC-ben van is 26 találata az idei Bajnokok Ligája-kiírásban, ami azért nagy szó, mert tavaly 28-at szerzett összesen.
Kedves 2013-as emlék
2012-ben az ukránokat verték a nyitómeccsen a csehek, ami viszont sokkal érdekesebb, hogy egy évvel később a világbajnokságon éppen ellenünk debütáltak a szerbiai tornán. Mi gondolhatunk vissza örömmel arra a találkozóra, hiszen Görbicz Anita vezérletével (9 gól) szoros első félidő után (18-16), végül magabiztosan (35-27) vertük Knedlikováékat. Akkor a csoportban is megelőztük őket két ponttal, de mindkét gárda kvalifikálta magát az egyenes kieséses szakaszba. [A mieink a spanyolok legyőzése után (28-21) a későbbi győztes braziloktól kaptak ki hosszabbítás után (33-31)]
A mostani cseh válogatott rendkívül jól ötvözi a rutint (Luzumova, Hrbkova, Knedlikova) a fiatal játékosok (Marketa Jerabkova, Kordovska) robbanékonyságával. Hajlamosak az átlövőkre kihegyezni a befejezéseket, nem véletlenül két bombázójuk zárta a legtöbb góllal a selejtezősorozatot. Emellett azért némileg meglepő, hogy Basny például arról panaszkodott két éve az EHF honlapjának, hogy nehéz volt leszervezni az edzőtábort, mert nem mindegyik játékos profi, néhányan dolgoznak, vagy tanulnak a kézilabdázás mellett.
A szövetségi kapitány 2010 óta építgeti csapatát, mely úgy tűnik most ismét felfelé ívelő pályára állt. Az 53 éves szakember másodállásban egyébként a Nantes csapatát is edzi, mely éppen a DVSC-t búcsúztatta októberben az EHF-kupa második selejtezőkörében.
Ami a magyarokat illeti, a fent említett játékosok kiesése akár pozitív hatást is eredményezhet, jobban “összeránthatja” az utazó keretet, illetve elképzelhető, hogy azok a kézilabdátók, akik egyébként kevesebb lehetőséget kaptak volna (Klivinyi Kinga, Planéta Szimonetta, Hornyák Dóra), most megragadják a lehetőséget. Összességében szoros találkozón, de győzelemre számítunk december 5-én.