Sport

Újonccal bővül az olimpiai program

Először tartanak az olimpiák történetében műkorcsolya csapatversenyt a 2014-es ötkarikás játékokon, Szocsiban. Így ezúttal a szokásos négy helyett öt érmet osztanak ki a sportágban, ráadásul így lehetővé téve azt, hogy egy műkorcsolyázó akár két olimpiai éremmel a nyakában térhessen majd haza Oroszországból, miközben a rajongók szinte dupla hosszúságú versenyen szurkolhatnak kedvenceiknek.

A műkorcsolya programja a csapatversenyekkel rajtol majd az olimpián. Első napon a férfiak és a párosok rövid programját láthatja a közönség, második nap pedig a nők és a jégtáncosok mutatkoznak be. Minden ország egy versenyzőt indíthat a kategóriákban. A rövid programokat még 10 nemzet mutathatja be, de a kűrig már csak öt juthat el. Valery Artiukhov, az orosz párosozók és jégtáncosok vezetőedzője nyilatkozott a csapatverseny lényegéről.

“Ez a felállás másfajta felelősséget feltételez a versenyzők részéről. Észre kell venniük, hogy ezúttal nem csak a saját magukért és a partnerükért felelősek, hanem az egész válogatott eredményességéért.”

Fotó: DPPI

Minden produkciót külön pontoznak, a győztesről pedig a pontok összege dönt. Oroszország versenyzői jó formában vannak, így mindenképp az aranyért állnak jégre, ám más nemzetek is erős csapatot indítanak, amivel joggal pályázhatnak a győzelemre, mondja a Voice of Russia tudósítója, Ekaterina Kulinicheva.

“Kanadának, például úgy tűnik, nincs is gyenge pontja. A férfi egyénizőjük és a jégtáncos párjuk vezeti a világranglistát, a párosuk pedig a bronzéremnek örülhetett a hazai rendezésű világbajnokságon, márciusban. Japán is mindent megtesz majd, hogy a csapatversenyről is érmet hozzon el az olimpián. Külön erre az eseményre készítettek fel egy párost, ahol azonban a fiú kanadai állampolgár volt, nem kapta meg a japánt, így a világbajnoki bronzérem dacára szétváltak, és a lány most új partnerrel készül Szocsiba.”

Fotó: DPPI

Néhány versenyző számára különösen nehéz lehet ez a kettős teher, hiszen néhány nappal az egyéni viadal előtt rendezik majd a csapatversenyt. Ráadásul Kulinicheva szerint a korcsolyázók nagy része lelkileg sincs felkészülve egy ilyen megmérettetésre.

“Az oroszok mindig szerették a váltóversenyeket. Nem attól van szó, hogy a csapatversenyen szerzett érem fontosabb lenne az egyéni diadalnál, de mindenképpen más érzést nyújt. A rajongók is és a versenyzők is láthatják, hogy a sportolók ilyenkor képesek a legvégső energiatartalékaikat is mozgósítani, amire egy egyéni verseny során, csak önmagukért harcolva nem biztos, hogy képesek lennének. Ezzel szemben például az Egyesült Államokban a váltók sosem voltak ilyen hangsúlyosak, az egyéni teljesítmény volt előtérben. Csak az utóbbi években kezdett változni a stafétabotról alkotott vélemény.”

A műkorcsolya csapatverseny jövője a 2014-es olimpiai játékokon, Szocsiban dől majd el. Ha az esemény látványos lesz, bizonyítani tudja népszerűségét a rajongók körében, valamint ha nem veti vissza a versenyzők teljesítményét az egyéni számokban sem, akkor állandó helyet kaphat a téli olimpiák programján.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik