A megalakulásának 20. évfordulóját ünneplő egyesület pár évvel ezelőtt úgy döntött, 21 főben maximálja tagjai számát.
A közelmúltban két tag, Albert Flórián, olimpiai bajnok, aranylabdás labdarúgó, valamint Polyák Imre, olimpiai bajnok birkózó is elhunyt, így megüresedett két hely az illusztris társaságban. A Kárpáti György elnökölte egyesület végül Gyulay Zsoltot és dr. Kamuti Jenőt iktatta be a klubba.
„Amikor Kárpáti György felhívott, akkor már tudtam, hogy korábban benne voltam abban a 8-10 nevet tartalmazó kalapban, akik közül az új tagok kikerültek. Büszkeséggel töltött el már maga a jelölés is, és ha már ott voltam, bíztam abban, hogy végül rám szavaznak a legendák” – mondta a Sport24-nek Gyulay Zsolt, kétszeres olimpiai bajnok kajakos, a Hungaroring Zrt. jelenlegi elnök-vezérigazgatója.
Hová teszi ezt az elismerést a karrierje során gyűjtött egyéb visszajelzések között?
Előre, hiszen annál nagyobb elismerés nem létezik, mint amikor sportemberek adnak díjat. Ők tudják a leginkább megítélni objektíven az eredményeinket, az életpályánkat. Ezért számít különlegesnek a tagság, így 47 évesen.
Azt mondta, aktív tagja szeretne lenni a klubnak. Mit jelent ez?
Az egyesületnek nyilván vannak hosszú távú tervei, ezekben szeretnék közreműködni. Meg kell tanítanunk az ifjúságot a sport, a haza, az egészséges életmód szeretetére, át kell adni a tapasztalatainkat számukra.
Mivel telik ma Gyulay Zsolt egy napja?
Jobbára munkával. A szabadidőmet szeretem a családommal tölteni, és minden nap egy, másfél órát a vízen töltök, ha tehetem. Ez nem mindig jön össze, de törekszem rá – mondta a háromgyerekes édesapaként is bizonyító sportember, aki a Sport24-nek legalább két kajak-kenu olimpiai aranyérmet jósolt Londonra.
„Nem akartam elhinni a hírt, amikor Kárpáti Gyuri felhívott, ő ugyanis gyakran viccelődik. Azóta repdesek, nagyon boldog vagyok, szíven üt a többiek bizalma, szeretete” – ezek már dr. Kamuti Jenő, kétszeres olimpiai ezüstérmes, ötszörös világbajnok tőrvívó, a Nemzetközi és a Magyar Fair Play Bizottság elnökének szavai.
Kinek mesélte el először, hogy halhatatlan lett?
A feleségemnek, majd a gyermekeimnek. A fiam viccesen azt mondta, most már örökké itt maradok velük. Az ember ilyenkor akaratlanul is elgondolkodik azon, mit hagy hátra magának, a családjának, a társadalomnak. A szüleimtől mindig azt tanultam, előre kell nézni, de olykor meg kell állni és mérleget vonni: mit értem el 20, 30, 50 éves koromig. Mindig ez a szemlélet vezetett: a győzni akarás, a valamivé válás. Egy világbajnokság megnyerése és egy ilyen elismerés között az a különbség, hogy előbbit magam vívtam ki, ezt pedig nem nyertem, hanem másoktól kaptam. Szívbe markoló különbség.
A mai fiatal generáció vajon tudja ezeket a fent említett elveket követni?
Az egész társadalom megváltozott, mindenhol a világon. Kötelességünk nevelni a gyerekeket. Úgy érzem, pont a széthúzás, a gazdasági válság idején látszik az meg, mi a fontos, mi az, amit pénzért nem lehet megvenni. A sport segíthet átvészelni ezeket az időket. Pelé azt mondta, amíg van ember a Földön, foci is lesz, ezt kiegészíteném: amíg ember van a Földön, játék lesz. A Fair Play Bizottság tagjaként volt szerencsém az Ifjúsági Olimpián részt venni: nagyszerű volt látni, hogy a mai fiatalok között is él az olimpizmus eszméje, fogékonyak a fair play, egymás tisztelete, a becsületes verseny iránt.