Nagy mozgás egyelőre nem, de finomhangolás már látszik a rezsiárak emelkedése miatt az új időszak előtt álló ingatlanpiacon: a keresési mutatók augusztusi statisztikáinak összegzése után érezni némi elmozdulást, a nagy költségigényű családi házak iránti kereslet mérséklődik és a téglalakás lehet az új sláger, derült ki az Otthon Centrum felméréséből.
Szeptemberben kapják kézhez az ingatlantulajdonosok az új elszámolási alapra helyezett rezsiszámlákat. A gáz-, illetve áramár tetemes emelkedése nyilván hatással lesz az ingatlanpiacra is. Egyelőre nincs drámai elmozdulás a korábbiakhoz képest, de az már most látszik, hogy sokakat foglalkoztat az új helyzet.
Az előző évek keresési átlagprofiljához képest – amely az elhelyezkedést, az ingatlantípust, a méretet, állapotot, valamint az árat veszi alapul – nincs nagy változás, de azt már augusztusban látni lehetett, hogy egyre többen érdeklődnek az energetikai jellemzőkről, valamint a fűtési mód iránti lehetőségekről. A Covid után az agglomerációs családi házak voltak a favoritok, ezek fenntartása azonban most költségesebb lesz, ami sokakat váltásra ösztönözhet
– összegezte az utolsó nyári hónap keresési mutatóit Soóki-Tóth Gábor.
Az elemzési vezető szerint vannak egymással ellentétes hatású szempontok is, ugyanis a paneleknél egyelőre nem változik a távhő rezsi, de az ötvenes-hatvanas évek 3-5 emeletes paneljeinél a hőszigetelés teljes hiánya okozhatja azok leértékelődését.
Ezzel szemben a vidéki tájképet uraló kádárkockát lehet fával is fűteni, tehát hiába korszerűtlen és nem szigetelt, ezeknél az ingatlanoknál nagyobb a tulajdonos mozgástere, mint egy társasházi lakásban lakónak. A szakember szerint a split (hűtő és fűtő) klímák fognak elszaporodni, mert az áramár (mai ismereteink szerint) nem emelkedik olyan mértékben, mint a gáz ára, és ez a megoldás a társasházakban sem kivitelezhetetlen.
Egyelőre csak számolgatnak az emberek, de a nagy családi házakban élők jellemzően most ott tartanak, hogy beárazzák tulajdonukat. Mivel tudják, hogy nehezebb lesz eladni a jövőben, ezért azt is vizsgálják, hogy kisebb-nagyobb befektetéssel miként tudják hőszivattyúval vagy napelemmel csökkenteni fenntartási költségeiket
– mondta a szakember, aki leszögezte: az ingatlanpiac nem egyik napról a másikra változik, egy-egy tranzakció hónapokig tart, tehát a ma elindult folyamatokat csak a következő negyedévben lehet egyértelműen látni.
Ugyanakkor a keresési mutatók már most elmozdulást jeleznek, az arányok Budapesten és Pest megyében a téglalakások felé tolódnak. Tavaly augusztusban a böngésző ügyfelek 56,6 százaléka keresett önálló házat, míg 43,4 százalékuk társasházi lakást. Ez az arány idén augusztusra lényegében kiegyenlítődött.
Az önálló házak iránti keresési igény 51,5 százalékra csökkent, míg a lakásokat böngészők aránya 48,5 százalékra nőtt. Budapest és az agglomeráció viszonylatában is hasonló tendencia figyelhető meg: míg egy éve ilyenkor a kifejezetten a közép-magyarországi régióra fókuszálók 68 százaléka keresett Budapesten és 32 százaléka Pest megyében ingatlant, addig idén augusztusban a fővárosban keresők aránya 73,7 százalékra nőtt, míg a Pest megyében keresőké 26,3 százalékra csökkent.