Évtizedes kérdés, hogy hideg vagy meleg vízzel érdemesebb inkább mosni és mosogatni. Egyáltalán a hideg víz van-e olyan hatékony, mint a meleg?
Kay Gebhart, a Seventh Generation nevű tisztítócég vezető kutatója és kémikusa az Apartment Therapy című lapnak írt cikkében úgy fogalmaz, hogy napjaink fogyasztói szokása csupán rossz berögződés.
Az a felfogás, hogy a meleg víz jobban tisztít, mint a hideg, évtizedekkel ezelőttről ered. Akkoriban még a hő felgyorsította a tisztítási folyamatokat, mert a mosószerek és a gépek kevésbé voltak hatásosak. Előbbieket ma már úgy alkotják meg, hogy hideg vízben is látható eredményt lehessen velük elérni. Már nem kell meleg vízben aktiválni őket, köszönhetően a bennük lévő enzimeknek
– írja Gebhart.
Ráadásul a hideg víznek még előnyei is lehetnek mosáskor, mosogatáskor. Nem hagy foltokat semmilyen anyagon, tehát még tisztábbnak látszhatnak a ruháink, ráadásul növeli is azok élettartamát.
A hideg víz egy kis fehérítővel és a szokásosnál hosszabb áztatással csodákra lehet képes még a legmakacsabb szennyeződések ellen is.
Ugyanez vonatkozik az automata mosogatógépekre is, hiszen az mosogatószerek is legalább olyan hatékonyak már hideg vízzel, mint meleggel. Ezek a masinák többségben csak 50 Celsius-fokra melegítik a vizet, holott a fertőtlenítéshez legalább 65 Celsius-fok szükséges.
A meleg víz elhagyásának akkor nincs értelme, ha kéz között mosunk vagy mosogatunk, hiszen kellemetlen lehet a kéznek a hideg érzet.
Mindenesetre rengeteg energiát megspórolhatunk magunknak, ha levesszük a hőfokot a mosásra alkalmas gépeinkben. A mosógép például minden adagnál az energia háromnegyed részét arra fordítja, hogy felmelegítse a vizet, így ha változtatunk a szokásunkon, az a villanyszámlánkon is visszaköszönhet majd.
Kiemelt kép: iStock