Miután tavaly már harmadára csökkentették a Szépírók Társasága támogatását, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Szépirodalom Kollégiuma az idén úgy döntött, a 2024-es évre indoklás és fellebbezési lehetőség nélkül megszünteti a szervezet támogatását, ismertette a szervezet közleményét az Index.
A döntést nehezen tudjuk máshogy értelmezni, mint a hazai független irodalmi-kulturális civil közösség elleni, a független színházak kivéreztetéséhez hasonló egyértelmű és nyílt politikai támadásként, elhallgattatási szándékként. Tagjaink: a könyvkiadásban, a recepcióban és az irodalom népszerűsítésében évente publikációk ezreivel jelen levő magyarországi és határon túli szerzők maradnak így önképviseleti lehetőség nélkül
– fogalmaz a Szépírók Társasága közleménye.
A szervezet már tavaly is adománygyűjtő kampányt indított, amikor csökkentették a támogatást. A Szépírók Társasága több kultúrpolitikai ügyben is megnyilvánult az idén: a társaság elnöke, Kukorelly Endre júniusban nyilvánosan bírálta az állami kulturális díjak odaítélését. Akkor úgy fogalmazott, hogy
még a legsúlyosabb Rákosi- vagy sztálinista időkben is korrektebb volt az állami díjazás, mint napjainkban.
Később pedig a Szépírók Társasága is felsorakozott a Magyar Műfordítók Egyesülete (MEGY) által létrehozott Alternatív Tóth Árpád-díj mögé, miután mindkét szervezet szerint politikai döntés volt, hogy a Budavári Tóth Árpád Műfordítói Díjat a fideszes többségű I. kerületi önkormányzat Yann Casparnak ítélte oda, akinek a MEGY szerint műfordító munkássága szabad szemmel alig látható, viszont a Mandiner és a Hír TV munkatársaként rendszeresen fideszes és szélsőjobboldali propagandát terjeszt.
Az Index most az NKA döntése után megkereste többek között Háy János írót is (képünkön), aki így kommentálta a döntést:
Az NKA számtalan döntése felháborodást keltett immáron a konzervatív értékeket vallók körében is. Ez is közéjük tartozik. Nincs olyan idióta magyar író és irodalmár, aki azt gondolná, hogy jó egy hasznosan és felelősen működő szervezetet ellehetetleníteni.