Az utolsó B-nap kudarca
– Szerinted lenne nála esélyem?
– Nem tudom.
– De szerinted.
– Állítólag mindenki bejön neki.
– De állítólag mindenkit meg is kap.
– Igen, egyszer annyira berúgott, hogy azt hitte, egyszerre két nővel van. Pedig hárommal volt.
– És az szerinted igaz, hogy kravmaga-bajnok, és egyszer szex közben azt mondta a csajnak, hogy most egy mozdulattal meg tudná ölni?
– Igen, és egyszer a kutyafuttatóban megverte egy másik kutya gazdáját, mert a másik kutya meghágta az ő kutyáját, de aztán inkább lenyúlta a barátnőjét.
– Van kutyája? De aranyos!
– Annyi nőt ghostingolt, hogy ha hadsereggé szerveznénk őket, le lehetne győzni Amerikát.
– Annyi meg nem született gyereke van, hogy ha egymás mellé raknánk őket, végigérnének a kínai nagy falon.
– Biztos, hogy róla mintázták a görögök Parist.
– Ez hülyeség, Parisról mintázták őt, és ezzel keveset mondtam.
– Azt hallottam, hogy a kurvák sztrájkba kezdtek miatta, mert nem akart velük lefeküdni.
– Végül is minek fizetne nőknek, amikor levakarni sem tudja őket?
– Egyszer megpróbált egyet levakarni, de utána is viszketett.
– A nő teljesen megborult. Pszichiátriára került.
– Állítólag van a pszichiátrián egy külön szoba azoknak a nőknek, akikkel szakított. Az orvosok nagyon kivannak, azt mondják, be kéne tiltani.
– Betiltani? Őt? Tüntetéshullám lenne! Nők és férfiak is tüntetnének, százezren vonulnának utcára…
Aurél, a barátainak csak Au, szerény félmosollyal hallgatta a két tizenéves lányt, és rosszfiúsan zsebre vágta a kezét. A zsebben a hosszú, finom ujjai kis tasakot tapintottak ki, aminek illegális tartalmát Au pont erre a napra tartogatta. Ezen a napon sokat gondolt ugyanis egy bizonyos régi, a százéves melegrekordot aggasztó mértékben megdöntő áprilisi napra, ami megváltoztatta az életét.
Most, tizenhét évvel az ominózus áprilisi nap után, véletlenül pont nem döntött százéves melegrekordot a nap, egyszerűen csak szomorú volt. Au, Bodor, Jenci és Norbi megtartották a B-napot, ahogy tizenhét éve minden évben, a történtek évfordulóján. Annak idején még limonádét ittak, később alkoholmentes sört, végül mostanra már rendes sört, meg nem is csak sört, sőt nem is csak isznak, és általában berúgnak, mint a szemét, be is állnak, sírnak, de minden évben csak egyikük mondhatja ki a B-betűs szót (Beckham), és ő is csak egyszer az este folyamán. Idén Au mondhatta ki: négy éve várt, hogy újra rá essen a sor.
Még nem tudták, hogy ez az utolsó igazi B-napjuk.
– Annyi kotont használt el, hogy amiatt a sok műanyag miatt elkerülhetetlen a klímakatasztrófa.
– A színházban néha le kell állítani az előadást, mert az emberek megrohamozzák a színpadot, és könyörögnek neki a szerelméért.
– Azért csak nem, de azt mondjuk én is hallottam, hogy külön takarítóbrigádot fizetnek, hogy az előadásai után feltakarítsák a nézők nyálát.
– Sokan kerültek úgy kórházba, hogy elcsúsztak a saját taknyukon, amin csúsztak előtte.
Au vágyakozva hallgatta a két tizenéves lányt, akik azért beszélgettek róla ilyen hangosan, hogy biztosan meghallja, és azért jártak a Hajnali Részegségbe, mert tudták, hogy ő is oda jár. Milyen jó lenne, gondolta Au, ha egy szó is igaz lenne abból, amit mondanak. Már hajnali négy volt, még két cigi (sativa) ment körbe, aztán Au hazament.
Au talán egész életében csak eljátssza, hogy színész, miközben egyszerű bádogos. Vagy bonyolult bádogos. Talán csak néha eszmél, hogy előadás van, ideje próbálni az életére, de jaj, ki írja meg a darabot, ha eleget imprózik, talán kiadja magát, nem fontos a szöveg, az soha nem annyira fontos, az igazi ütközések mindig a cselekvésben vannak, konfliktus!, meg persze akció, ha csak pofáznánk mindig, és soha senkit nem ütnénk meg, akkor nem is lenne mivel, hiszen a nem használt testrészek lassan elcsökevényesednek, aztán teljesen eltűnnek, a helyükön csak kitüremkedések maradnak, először a lábak tűnnének el, aztán a karok, végül csak a fej maradna, aztán már csak egy száj, amivel beszélnénk, beszélnénk tovább, és egyértelmű, hogy így a végére (minek a végére?) már nem is lenne mivel cselekedni. Au nem bádogos, ő tényleg játszik reggeldélbeneste. Kivéve reggel és délben. Délelőtt sokszor. Időnként délután. Néha próbál is.
*
Norbi szülinapja
Az idei B-napnak is már fél éve volt. A világ helyzete azóta nemigen változott, csak egy kissé még kényelmetlenebbé vált. Azt pedzegették, hogy a kormány valami egészen radikális lépésre szánja el magát, mert a fiatalok mostanában újra szerelmesek. Au tagadta volna ezt, ha bárki megkérdezi; ő a maga részéről nem volt szerelmes, és nem is tervezett szerelmesnek lenni. A szerelem ekkortájt már kissé kínosnak számított, bár nem sokan tudták, mit is jelent pontosan. Bodornak például rendszeresen el kellett magyarázni, mert ő huszonöt éves kora ellenére még a saját nemi orientációját sem merte nagyjábólra se belőni, nemhogy szerelmet átélni. Jenci, ha belekezd valamibe (a valami elkezdődte után, késve), mindig csak azt várja, hogy végre abbahagyhassa, nem csinál végig soha semmit, az életét sem, így majdnem egy évszázad múlva, még a halála előtt egy évvel fog meghalni.
A szerelmet is lekési mindig. Norbit hagyjuk, neki a bunkóság mellé nem fér el még egy kisebb szerelem se.
Jenci Norbi huszonötödik szülinapjára is késve ért oda, ekkorra már Au, Bodor és persze főleg Norbi is úgy be voltak rúgva, hogy amikor autóba szálltak, és Norbi nem volt hajlandó elhagyni a szembesávot, amíg Au oda nem adta neki a jégert és a tejet, csak Jenci kezdett visítozni, hogy Norbi igazán megdögölhetne, de legyen szíves őket viszont nem kinyírni. Aztán Jenci elbizonytalanodott, nem lenne-e jobb mégis ilyen tisztán és önhibáján kívül (más hibájából) befejezni az életet. Aut sem igazán foglalkoztatta a… mi ez?, életösztön gondolata, nem gondolta magát különösebben életre érdemesnek, Bodor pedig nemigen látott már ki a szemén, így észre sem vette, hogy szembe száguldanak egy megtermett kamionnal. A kamion villogott, dudált és eszeveszetten fékezett.
– Add már oda neki! – visította Jenci.
– Dehogy adom, látod, hogy már így is milyen részeg – mondta nyugodtan Au.
Végül Au mégis odaadta a jégert, de ez nem volt elég, mert Norbi utána a 3,5 százalékos tejet is meg akarta húzni, és addig nem sorolt vissza a sávjába, amíg a tejet meg nem kapta. A kamion az árok felé tendált, így akarván kikerülni Norbit, de Norbi még időben megkapta a tejet Jencitől, aki Au kezéből rángatta ki, és Norbira locsolta.
– Negyed évszázad, geci! – ordította Norbi, és elrántotta a kormányt, centikkel kerülve el a kétségbeesett kamiont a hajnali derengésben.
Amikor ezután fél 8 körül beállítottak Norbiékhoz, a család éppen nyugodtan reggelizett. A család Norbi anyját és kishúgát jelentette egy nagyjából húsz négyzetméteres odúban. A kis Szamanta világéletében kiemelt figyelemmel tüntette ki Aut, így amikor Au csatak részegen, a horrorisztikus hangon üvöltve horkoló Bodorral a hátán átlépte a küszöböt, annyira lázba jött, hogy alig akart elindulni az iskolába.
A fiúk kiskifli-nagykifli-mégnagyobbkifli-legnagyobbkifliben aludtak el a földön. Két órakor Bodornak felpattant a szeme, és közölte, hogy fel kéne már kelniük, mert ez már drogos idő. Így aztán felkeltek, nekiálltak újra inni, aztán megígérték Norbi anyjának, hogy elhozzák a kis Szamantát a Kalkuttai Szent Teréz Általános Lányiskolából.
A Kalkuttai Szent Teréz Általános Lányiskola nem volt messze, de mire odaértek, hogy elhozzák a kis Szamantát, újra berúgtak, és a napközis tanító néni nem adta ki nekik Szamantát, helyette elzavarta őket. Mire farkukat-fülüket-farkukat behúzva a sarokra értek, Norbinak megvolt a terv a fejében, sőt, ez a terv mióta az eszét (pff) tudta, megvolt, mindig is ki akarta próbálni. Elővette hát a telefonját.
– Már hívom is őket, köcsögök.
– Mi van, Norbó, te is ide jártál? Vagy hogy van meg a számuk?
– Ez egy lányiskola, te fasz.
Norbi a honlapról leszedett telefonszámon felhívta az iskolát, és bejelentette, hogy bombát helyezett el a második emeleti fiúvécében.
– Te lehet, hogy hülye vagy? – kérdezte tőle Au nyugodtan.
– Kirobbantjuk a húgomat a suliból – vigyorgott Norbi.
– Ezek azt hiszik magukról, hogy a világörökség részei, de úgy elkotrom őket az útból, hogy csak néznek. Szerintem a világ legnagyobb ötlete. Az enyém.
Miután tíz perc múlva sem történt semmi, egy fia riadó sem, Norbi újrahívta az iskolát, hogy mi van már. Kiröhögték.
– Foglyul ejtettem egy diákotokat, gecik, ha megkapom Szamantát, visszaadom – mondta bele Norbi a telefonba.
– Ööö… nem tudom, megkérdezem. Hogy hívnak, gyerek?
Norbi nézett a fiúkra, tátogta, hogy mondjanak már egy nevet ennek a nem is létező, foglyul ejtett gyereknek, mert neki nem jut eszébe egy se, de a fiúk csak röhögtek rajta, így Norbi magára maradt. Mint már annyiszor életében.
– Dani. Szabó Dani – mondta végül Norbi büszkén a telefonba.
– Ha öt percen belül nem kapjuk meg Szamantát, a kis Daninak vége… letette. Letette, bazdmeg.
– Ez egy lányiskola, te fasz.
– De hát Dani mindenhol van.
– Menjünk haza – Au el is indult.
Kemény Zsófi: Az aranykor fénykora
Cser Kiadó, 2022