2017 tavaszán mutatta be a Netflix a 13 okom volt című sorozatot, mely egy 17 éves kamaszlány öngyilkosságának történetét mutatja be. 13 részen keresztül keressük a miérteket, miután a főszereplő 13 kazettára veszi fel, hogy miért és ki miatt döntött az öngyilkosság mellett.
Egy nemrég készült tanulmány szerint a sorozat bemutatását követő hónapban a tizenévesek öngyilkossági aránya erősen megugrott. Az Országos Gyermekkórház kutatói az öngyilkosságok havi arányát a 10 és 64 év közötti személyek között vizsgálták, 2013. január 1. és 2017. december 31. között.
A felmérés szerint 2017 áprilisában, egy hónappal a 13 okom volt bemutatása után, volt a legmagasabb, 28,9 % az öngyilkossági arány a 10–17 éves korosztályban. A tanulmányban azt is megállapították, hogy a sorozat 2017. március 31-i debütálását követő kilenc hónapban mintegy 195 fiatal követett el öngyilkosságot.
„Az ifjúság különösen érzékeny lehet az öngyilkosság okozta ragályra, melyet olyan történetek támogathatnak, melyek szenzációs hatásúak vagy elősegítik a leegyszerűsített magyarázatokat a szuicid viselkedésre, vagy dicsőítik és romanticizálják az elhunytat, az öngyilkosságot pedig úgy mutatják be, mint egy cél elérésének eszközét”- mondta Jeff Bridge, az Országos Gyermekek Öngyilkossági és Kutatási Központjának igazgatója, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók szerint ebben az időszakban nem volt szignifikáns változás az öngyilkossági arányokban a 18 feletti korosztályt körében. A tanulmány azt is megállapította, hogy az öngyilkosságokat főként férfiak követték el. Az ötéves tanulmányi időszakban összesen 180 655 öngyilkosság történt az Egyesült Államokban.
Bár a nézők nagy része nagyon szerette a Netflix sorozatát, pont amiatt, hogy olyan fontos témákat dolgoz fel, mint az öngyilkosság, a bullying vagy a nemi erőszak, mégis sok kritika érte a streaming szolgáltatót, miszerint túl erőszakos jelenetek láthatók benne.
A tanulmányra reagálva a Netflix szóvivője a következőt mondta:
„Megvizsgáljuk a kutatást, amely ellentétes a Pennsylvania Egyetem múlt heti tanulmányával. Ez egy nagyon fontos téma, és keményen dolgoztunk annak érdekében, hogy felelősségteljesen kezeljük ezt az érzékeny kérdést.
(CNBC)
Kiemelt kép: Netflix