Alexander van der Bellen, Ausztria köztársasági elnöke hétfőn felkérte Herbert Kicklt, a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetőjét, volt belügyminisztert, hogy kezdjen kormányalakítási tárgyalásokat az Osztrák Néppárttal (ÖVP). Ez komoly fordulat azután, hogy közvetlenül a tavaly szeptemberi választások után erre még nem volt hajlandó az államfő. Van der Bellen álláspontjának megváltozását azzal magyarázta, hogy egy hárompárti, az FPÖ-t kihagyó koalíció megalakításáról szóló tárgyalások kudarcot vallottak az elmúlt három hónapban. S az is szerepet játszott ebben, hogy
Van der Bellen értékelése valós: tavaly ősszel még egyetlen párt sem akart a sokak által szélsőségesnek tartott Kicklékkel összefogni. Ám most szombaton lemondott a néppárti kancellár, Karl Nehammer, aki a mérsékelt jobboldali ÖVP elnökeként kizárta a Kickllel való közös kormányzást, mivel biztonsági kockázatokat vélt felfedezni a volt belügyminiszter személyében. A párt élére Nehammer utódjaként vasárnap Christian Stocker ügyvezető elnök lépett, aki nem zárkózik el egy Kickl vezette FPÖ-vel való koalíciótól.
Elemzők ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy eddig három osztrák kormányban vett részt a Szabadságpárt, de egyik sem töltötte ki a mandátumát.
Kickl pártja, a radikális jobboldali, bevándorlásellenes FPÖ a tavaly szeptemberi választások relatív győztese lett, a szavazatok majdnem 29 százalékával. Ám Van der Bellen nem a legnagyobb parlamenti párt vezetőjét kérte fel kormányalakításra, hanem a második helyezett, a 26 százalékot szerző ÖVP vezetőjét, a hivatalban lévő kancellárt.
Nehammer három hónapig folytatott megbeszéléseket a mérsékelt parlamenti erők közül a választáson harmadik helyet elért szociáldemokratákkal (SPÖ) és a negyedik helyen végzett liberális NEOS-szal. Ám az egyeztetések most hétvégén félbeszakadtak: pénteken előbb a NEOS vezetője, Beate Meinl-Reisinger jelentette be, hogy kiszállnak a zsákutcába került kormányalakítási tárgyalásokból, másnap pedig az ÖVP és az SPÖ vezetői is közölték, hogy nem folytatják tovább az egyeztetést a koalícióról. Ezek után szombaton Nehammer kancellár benyújtotta lemondását, és távozott pártelnöki tisztségéből is. Így megnyílt a lehetőség a szabadságpárti-néppárti koalíció előtt.