Élő Nagyvilág

Pentagon: Iránban képeztek ki orosz katonákat

Iráni elnöki hivatal / AFP
Maszúd Peszeskján iráni elnök fogadja Szergej Sojgut, az orosz védelmi bizottság főtitkárát 2024 augusztusában
Iráni elnöki hivatal / AFP
Maszúd Peszeskján iráni elnök fogadja Szergej Sojgut, az orosz védelmi bizottság főtitkárát 2024 augusztusában

Visszafoglalt orosz falvakról beszél egy csecsen katonai vezető

Összesen mintegy tíz település szabadult fel a kurszki térségben

közölte Apti Alaudinov, vezérőrnagy, az oroszországi Kurszk régióban harcoló, csecsenföldi Akhmat milícia parancsnoka, aki egyben az orosz védelmi minisztérium katonai-politikai főosztályának helyettes vezetője is.

Az oroszok már augusztusban ellentámadásba lendültek, és oroszbarát katonai bloggerek szintén arról számoltak be, hogy sikerült visszaszerezni bizonyos területeket az Oroszországba augusztus 6-án betörő ukrán erőktől.

Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök a múlt héten azt mondta, hogy az ukrán hadsereg 100 települést tart ellenőrzése alatt a Kurszki régióban, több mint 1300 négyzetkilométeres területen. Jurij Podoljaka, ukrán származású, oroszbarát katonai blogger szerint az orosz erők ugyanakkor több falut is visszafoglaltak az Oroszországból kihasított terület nyugati részén, ahol az ukrán katonákat a Malaja Loknya folyótól keletre, Sznagosztól délre szorították vissza. Ezeket a harctéri jelentéseket információhiány miatt ellenőrizni nem lehet. Ukrajna a híreket nem kommentálta.

A Pentagon szerint Iránban képeztek ki orosz katonákat iráni rakétarendszerek kezelésére

Az Egyesült Államok információi szerint Iránban képeztek ki több tucat orosz katonát az iráni, ballisztikus rakétarendszerek használatára – erről az amerikai védelmi minisztérium szóvivője beszélt, kedden.

Pat Ryder a Pentagon napi sajtótájékoztatóján egyben megerősítette Antony Blinken, amerikai külügyminiszter Londonban tett bejelentését, miszerint Irán rövid hatótávolságú rakétákkal látta el Oroszországot.

A védelmi minisztérium szóvivője aggodalomra okot adónak nevezte a fejleményt, ami véleménye szerint fenyegeti Európa biztonságát, valamint rávilágít arra, hogy Irán destabilizáló tevékenysége túlnyúlik a Közel-Keleten.

Megjegyezte, hogy amerikai részről egyelőre nem észlelték, hogy a fegyverzetet az orosz haderő Ukrajna ellen bevetette volna, de hozzátette, hogy ezt szorosan nyomon követik.

Pat Ryder szerint a szóban forgó fegyverzet bevethetősége hozzávetőleg 120 kilométer, így rövid hatótávolságú eszközként jellemezhető.

(MTI)

Olvasói sztorik