Élő Nagyvilág

Fokozódik a feszültség a Közel-Keleten

Omar Sanadiki / AP
Mentőalakulat tagjai egy gyaníthatóan izraeli légicsapásban megsemmisült lakóépület romjainál Damaszkusz diplomatanegyedében.
Omar Sanadiki / AP
Mentőalakulat tagjai egy gyaníthatóan izraeli légicsapásban megsemmisült lakóépület romjainál Damaszkusz diplomatanegyedében.
Élő hírfolyamunk az Izrael–Hamász-háborúról.

A háború szombati eseményeiről itt olvashat.

Hamász: Szükséges lépés volt az október 7-i támadás

Szükséges lépésnek és “a palesztin nép elleni izraeli összeesküvésekre adott normális válasznak” nevezte az október 7-i terrortámadást a radikális iszlamista Hamász a vérengzéssel kapcsolatos első nyilvános állásfoglalásában.

A vasárnap közzétett dokumentumban a palesztin szervezet egyben elismerte, hogy az Izrael és a Gázai övezet határán kialakult felfordulásban „lehetséges, hogy történtek hibák”.

Az al-Aksza Áradat fedőnevű művelet végrehajtása során feltehetőleg „az izraeli biztonsági és katonai rendszer gyors összeomlása során és a kialakult felfordulásban” ballépéseket követtek el – közölte a Hamász a mintegy 1200 halálos áldozatot követelő támadásról, amellyel összefüggésben a túszejtések mellett nemi erőszak és kínzás esetei is ismertté váltak.

Szemtanúk beszámolói szerint a terroristák gyerekeket fejeztek le, nőket erőszakoltak meg, valamint levágták nők melleit. Kihallgatásuk során az elfogott szélsőségesek elismerték, hogy utasítást kaptak az erőszakoskodásra.

A Hamász-dokumentumból ugyanakkor nem derült ki, hogy a fenti cselekedetek közül melyeket minősítik „lehetséges hibáknak”. A bizonyítékok ellenére a terrorszervezet tagadta civilek célzott meggyilkolását.

Amennyiben voltak esetek, amelyek során civilek kerültek célkeresztbe, azok véletlenül történhettek az összecsapásban a megszálló erőkkel

– közölte a Hamász, hozzátéve, hogy az izraeli hadsereg és rendőrség „zavarában” sok izraelit megölt.

A 16 oldalas állásfoglalásban a terrorszervezet „a Gázai övezet elleni izraeli agresszió”, valamint „az etnikai tisztogatás és az egész palesztin nép elleni bűncselekmények” haladéktalan befejezését követelte. Az arab és angol nyelven terjesztett dokumentumban a Hamász visszautasított a palesztin térség jövőjének meghatározására vonatkozó minden izraeli, illetve nemzetközi törekvést. A terrorszervezet kiemelte, hogy a Gázai övezet sorsáról egyedül a palesztin nép dönthet.

A Hamász október 7-én összehangolt terrortámadást hajtott végre Izrael déli részén. Az offenzívában 1200 ember meghalt, több mint 3000 megsérült. A terrorszervezet Gázába hurcolt 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak.

Válaszul Izrael hadműveletbe fogott a Hamász felszámolására. A gázai háború palesztin halottjainak száma időközben a Hamász szerint már meghaladta a 25 ezret.

(MTI)

Szaúd-Arábia nem normalizálja a kapcsolatát Izraellel a palesztinkérdés rendezéséig

Szaúd-Arábia nem fogja normalizálni kapcsolatát Izraellel a palesztinkérdés rendezése nélkül – jelentette ki vasárnap Feiszal bin Farhán Ál Szaúd, a szunnita királyság külügyminisztere a CNN amerikai hírtelevíziónak adott interjújában.

Farhán Ál Szaúd arra a kérdésre felelve, hogy lehetséges-e a kapcsolatok normalizálása a hiteles és visszafordíthatatlan palesztin államiság irányába vezető rendezés nélkül, elmondta: „Ez az egyetlen előnyös út”. Hozzátette, hogy szükség van stabilitásra és ez csak a palesztin kérdés rendezése által képzelhető el.

Mint mondta, mindez a közel-keleti régió virágzásának és stabilitásának záloga egyebek között Izrael számára is. „Ahhoz, hogy a térség valódi békét és stabilitást lásson, valódi integrációt, amely mindenki, így Izrael számára is gazdasági és szociális előnyökkel kecsegtet, szükség van a palesztin államiság megteremtésének megbízható és visszafordíthatatlan folyamatára” – hangoztatta a szaúdi diplomácia vezetője.

(MTI)

Izraeli drón ölte meg a Hezbollah két katonáját

A Hezbollah két harcosa meghalt vasárnap, amikor eltalálta őket egy izraeli drón az autójukban Libanon déli részén, írja a Guardian. Azt nem közölték, hogy mi volt a rangjuk. Az izraeli határhoz közeli részén az izraeli hadsereg több csapást is mért.

Brit főrabbi: Izrael kereszttűzbe került

Szerinte önmagából kifordult, teljesen kifacsarodott erkölcsiségre vall, hogy sokan népirtással vádolják Izraelt a Hamász elleni katonai fellépése miatt.

Sir Ephraim Mirvis a The Sunday Telegraph című konzervatív brit lapban arról írt, hogy népirtásnak azt nevezik, amikor az egyedüli, önmagában álló cél egy adott népcsoport megsemmisítése; az ilyen bűncselekmények elkövetői nem tesznek különbséget harcoló alakulatok és civilek között. Ebben az összefüggésben teljesen egyértelművé válik, hogy mennyire hamis a népirtás vádja, amelyet világszerte számos politikus, újságíró és kampányszervezet megfogalmaz Izrael ellen.

Ha Izrael a népirtás céljával lépett volna fel a Gázai övezetet uraló Hamász ellen, katonai ereje lehetővé tette volna, hogy néhány nap alatt a földdel tegye egyenlővé Gázát. Izrael ehelyett saját katonainak életét teszi kockára a szárazföldi műveletekben, humanitárius folyosókat nyit, előre figyelmezteti a civileket a készülő hadműveletekre, még akkor is, ha ez a katonai célkitűzések szempontjából hátrányos, fogalmaz a főrabbi cikkében, amit az MTI szemlézett.

Akik Izraelt népirtással vádolják, figyelmen kívül hagyják, hogy milyen sokat és sokan dolgoznak az izraeli hadseregben annak megtervezésével, hogy a kijelölt célpontok elleni csapásokat minimális járulékos károkozással tudják végrehajtani. A 300 ezres brit zsidóság főrabbija úgy vélte, ha a konfliktusnak van olyan részese, amelynek célja a népirtás, az csak a Hamász lehet.

Sir Ephraim Mirvis szerint akik a népirtás szót ezzel a konfliktussal összefüggésben Izrael elleni vádként használják, feltépik a holokauszt máig sem begyógyult sebét, és ez önmagából kifordult erkölcsiségre vall. A vallási vezető úgy fogalmaz: Izrael a világszerte vele szemben megnyilvánuló gyűlölet és a határain jelenlévő dzsihádizmus kereszttüzébe került. Az Izraellel szembeni gyűlölködés szószólóinak a békénél is fontosabb, hogy ördögi színben tüntessék fel a világ egyetlen zsidó államát és dicsőítsék a terroristákat.

25 ezer palesztin halt meg a háború kezdete óta

Meghaladta a 25 ezret a háború palesztin halottjainak száma a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig több mint 62 ezer, jelentette be vasárnap a helyi egészségügyi minisztérium, amely a Hamász ellenőrzése alatt áll.

A minisztérium közlése szerint 24 óra alatt 178 holttestet és csaknem 300 sebesültet szállítottak be a gázai kórházakba, így ez volt az egyik legtöbb halálos áldozatot követelő nap a konfliktus október 7-i kezdete óta.

A gázai egészségügyi minisztérium statisztikája nem tesz különbséget a civil és fegyveres áldozatok között, ugyanakkor állítása szerint a halálos áldozatok 70 százaléka nő vagy gyermek. Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy eddig mintegy 9000 fegyverest likvidált.

Antonio Guterres, az ENSZ-főtitkára eközben azt mondta, az izrael katonai műveletek olyan mértékű pusztítást okoztak és annyi civilt öltek meg, amire főtitkársága alatt még nem volt példa. Ezt szívszorítónak és elfogadhatatlannak nevezte.

Az ENSZ-főtitkár a kétállami megoldást sürgette, Netanjahu továbbra is elutasítja a palesztin állam gondolatát

António Guterres ENSZ-főtitkár megismételte a kétállami megoldást szorgalmazó felhívását, miközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ismét elutasította a szuverén palesztin állam gondolatát.

„A palesztin nép jogát saját államának felépítésére mindenkinek el kell ismernie” – mondta Guterres Kampalában az el nem kötelezett országok találkozóján, hozzátéve: az izraeliek és a palesztinok kétállami megoldásának elutasítása, valamint a palesztin nép államisághoz való jogának megtagadása elfogadhatatlan. Úgy vélte, a kétállami megoldás tagadása meghosszabbítja a konfliktust, amely globális fenyegetést jelent a békére és a biztonságra, hozzájárul a polarizációhoz és erősíti a szélsőségeket mindenhol.

A világszervezet vezetője megismételte az azonnali tűzszünetre való korábbi felhívását is.

Az izraeli miniszterelnök továbbra is elutasítja egy független palesztin állam gondolatát, és nyilatkozatában megismételte álláspontját, miszerint bármilyen megoldásnak belátható időn belül magában kell foglalnia Izrael katonai ellenőrzését Ciszjordánia egész területe felett. Ez azért is lényeges, mert Netanjahu néhány órával korábban telefonbeszélgetést folytatott Joe Biden amerikai elnökkel, mely után Biden azt mondta, Netanjahu nyitott az USA által is támogatott kétállami megoldásra.

Amerikai bázist ért rakétamadás Irakban

Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) tájékoztatása szerint a hadsereg néhány tagját traumás agysérüléssel vizsgálják.

Több ballisztikus és más típusú rakéta vette célba az Al-Aszad légitámaszpontot. Az eszközök közül csak néhány csapódott be, többségüket sikerült elfogni. A támadást az iraki Iszlám Ellenállás nevű, Irán által támogatott milícia vállalta magára, amely az amerikai megszállók elleni további támadásokat ígért a Gázai övezetben Izrael által folytatott hadműveletek megtorlásaként,

Az incidens után az ENSZ-főtitkár Irakért felelős különleges képviselője aggodalmának adott hangot, hogy Irak, kormánya erőfeszítései ellenére, mélyebben belekeveredhet a konfliktusba, eredménytelen marad kísérlete a feszültség kiterjedésének megakadályozására. Hétfőn Irán Iszlám Forradalmi Gárdája ballisztikus rakétákkal lőtt észak-iraki célpontokat, amelyek Teherán szerint az izraeli Moszad kémbázisai voltak. Az Egyesült Államok felelőtlennek és pontatlannak minősítette az iraki terület ellen végrehajtott iráni támadást.

Az MTI emlékeztet rá, október közepe, a Hamász Izrael elleni támadását követően kialakult háborús konfliktus óta mintegy 140 alkalommal érte támadás az Egyesült Államok Irakban és Szíriában állomásozó tagjait, akik az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció tagjaként szolgálnak a térségben.

Légicsapás érte Damaszkuszt

Gyaníthatóan izraeli légicsapásban semmisült meg egy lakóépület Damaszkusz szigorúan őrzött, Mazze nevű diplomatanegyedében. A szíriai állami média szerint a légicsapásban meghalt az iráni Forradalmi Gárda hírszerzésének vezetője és helyettese, két további iráni katonai tanácsadó, több szíriai és palesztin tisztségviselő.

Olvasói sztorik