- A szombati volt az orosz-ukrán háború eddigi legfurcsább napja.
- Jevgenyij Prigozsin zsoldoscsapata, a Wagner egyszer csak megindult Moszkva felé, hogy a hadvezetés és Putyin lemondását követelje. A két útba eső nagy települést, Rosztovot és Voronyezst állítólag elfoglalták, az orosz hadsereg pedig helikopterekkel lőtt a Wagner tankjaira.
- Putyin először egy tévébeszédben azt mondta, a felkelőket meg fogják büntetni, aztán ez elmaradt. Aljakszandr Lukasenka belarusz diktátor közvetítésével megállapodtak Prigozsinnal.
- Ejtik a vádakat a Wagner-főnök ellen, a katonái pedig a hírek szerint átigazolnak a reguláris hadseregbe. Prigozsin Belaruszba utazik.
- A konvoj nagyjából kétszáz kilométerre volt Moszkvától, amikor visszafordult. Több videó kering, amelyeken tapssal búcsúztatják őket Rosztovban és Voronyezsben.
- Putyin vasárnapi beszédében megerősítette, hogy elkötelezett a „különleges katonai hadművelet” folytatása mellett, és ez a legfontosabb prioritása.
- Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint Putyin a pancserpuccs után fokozza az elnyomást és a háború intenzitását.
- Legalább öten meghaltak Kijevben egy lelőtt orosz rakéta miatt.
- Emmanuel Macron francia államfő szerint a Wagner orosz fegyveres csoport lázadása rávilágított „az orosz táboron belüli megosztottságra, valamint egyszerre a hadsereg és az azt kiegészítő erők törékenységére”.
- Az ukrán katonai hírszerzés vezetője a zaporizzsjai atomerőmű felrobbantásától tart.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője a zaporizzsjai atomerőmű felrobbantásától tart
Bármelyik pillanatban felrobbanhat a zaporizzsjai atomerőmű – közölte az ukrán hírszerzés vezetője az Index szerint. Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés (HUR) vezetője arról beszélt, hogy a helyzet még sosem volt olyan súlyos, mint ezekben a pillanatokban, mert
az orosz hadsereg befejezte a zaporizzsjai atomerőmű felrobbantásának előkészületeit.
A hírszerzés feje közölte, az orosz erők – látva az ukrán ellentámadás sikerét – egy nukleáris katasztrófa előidézésével állítanák meg az előrenyomulást. Kirilo Budanov szerint az oroszok kidolgozták és már jóvá is hagyták a megszállt zaporizzsjai atomerőmű felrobbantásának tervét, ezért a katasztrófa veszélye még soha nem volt ilyen nagy. Az ukrán hírszerzés feje azt is hozzátette: bármelyik pillanatban megtörténhet a robbantás, mert csak az utasításra várnak az atomerőműnél állomásozó orosz erők.
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz csapatok robbanóanyaggal megrakott járműveket szállítottak a hat reaktorból négybe, és nem tudni, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség június 15-i látogatása alkalmával bejutott-e ezekbe az egységekbe. Budanov úgy véli, hogy abban az esetben robbanthatják fel a zaporizzsjai atomerőművet, ha az orosz erők vereséget szenvednek a Dnyeper bal partján, mert így akadályoznák meg a további ukrán előrenyomulást, de azt sem tartja kizártnak, hogy az orosz erők megelőző csapásként használnák az atomerőmű elleni szabotázst. A kahovkai gát felrobbantása után ez is elképzelhető.